Tak nowoczesnych fotoradarów jeszcze w Polsce nie było. Postrach kierowców

Piraci drogowi w Polsce mają czego się bać. CANARD poinformował o uruchomieniu pierwszych fotoradarów nowej generacji, mających znacznie większe możliwości od urządzeń dotychczas stosowanych. Docelowo spora część fotoradarów zostanie wymieniona właśnie na te najnowocześniejsze.

Najnowocześniejsze fotoradary w Polsce już działają

Jak poinformowało Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, przy polskich drogach pojawiły się fotoradary zupełnie nowej generacji Mesta Fusion RN. Tak nowoczesnych urządzeń jeszcze nie stosowano w naszym kraju, a kierowcy naprawdę mają się czego obawiać.

Przede wszystkim urządzenie takie może monitorować cztery pasy ruchu jednocześnie i śledzić do trzydziestu pojazdów. Jeśli kierowca któregoś z nich popełni wykroczenie, zostanie to zarejestrowane, a operator systemu nie będzie miał wątpliwości, o którego kierującego chodziło.

Ponadto jak wyjaśniał Maciej Tyburcy, główny specjalista wydziału instalacji Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, w rozmowie z TVN Turbo:

Jakie funkcje oferuje nowy rodzaj fotoradaru?

Reklama

Podstawową funkcją fotoradaru jest oczywiście pomiar prędkości, z jaką poruszają się pojazdy. Taki też tryb pracy zostanie na początku zastosowany w przypadku nowych fotoradarów montowanych przy polskich drogach.

Jak jednak wyjaśnia Aleksander Dębski, kierownik produktu z firmy Sprint, w rozmowie TVN Turbo, urządzenie ma kilka dodatkowych funkcji. Są to chociażby:

  • monitorowanie wyprzedzania w niedozwolonym miejscu
  • pomiar odległości między pojazdami
  • śledzenie trajektorii ruchu pojazdów

Lokalizacje fotoradarów nowej generacji w Polsce

Fotoradary Mesta Fusion RN zostały zainstalowane i uruchomione obecnie w dwóch lokalizacjach:

  • Egiertowie w woj. pomorskim
  • Górnej Grupie w woj. kujawsko-pomorskim

Docelowo przy polskich drogach stanie 147 takich urządzeń.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: fotoradar
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy