Reklama

Straż Graniczna też ukarze cię za zbyt szybką jazdę

Straż Graniczna będzie miała nowe uprawnienia w nakładaniu mandatów.

Wprowadzi je rozporządzenie przygotowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W tej chwili rozporządzenie jest w uzgodnieniach międzyresortowych.

Jak informuje rzecznik prasowy Komendy Głównej Straży Granicznej Justyna Szmidt-Grzech katalog wykroczeń za które funkcjonariusze SG będą karać mandatami wzbogaci się o kilka pozycji. Zmiany pojawią się w obszarze kontroli legalności zatrudnienia, prowadzenia działalności gospodarczej przez cudzoziemców, kontroli drogowej, bezpieczeństwa i porządku w ruchu granicznym a także w sferze prawa lotniczego.

Reklama

Funkcjonariusze będą mogli wypisać mandat kierowcom, którzy łamią przepisy ruchu drogowego czy osobom, które spożywają alkohol w miejscu publicznym. Na mandat narażą się też osoby, które zakłócają porządek publiczny, nie zachowują ostrożności przy wyprowadzaniu zwierzęcia bądź nie stosują się do poleceń funkcjonariusza.

Rzecznik Straży Granicznej dodaje, że zmiany podyktowane są koniecznością usprawnienia działań porządkowych służb. Sprawca ma szybciej otrzymać mandat a służby oszczędzą swój czas, bo nie będzie potrzeby wzywania na miejsce zdarzenia policji.

W tej chwili rozporządzenie jest w uzgodnieniach międzyresortowych. Wejdzie w życie po upływie 14. dni od momentu pojawienia się go w Dzienniku Ustaw.

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: szybka jazda | straż graniczna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama