Reklama

Skuteczny sposób na fotoradar

Za 600 złotych można kupić automatyczną roletę służącą do zasłaniania tablicy rejestracyjnej.

Kierowca zbliżający się do fotoradaru może użyć pilota i zasłonić numery samochodu. Zdjęcie bez widocznej tablicy jest dla policji bezużyteczne, a kierowca unika kary.

Żeby ukarać kierowcę, trzeba go przyłapać na gorącym uczynku. Zasłanianie tablicy to wykroczenie, za które policjanci mogą wlepić... zaledwie 100-złotowy mandat, ewentualnie wnioskować o ukaranie do sądu grodzkiego.

Zupełnie niczego nie muszą się natomiast obawiać producenci i sprzedawcy rolety.

- Jeśli chodzi o producentów takich urządzeń, to nie można wyciągnąć żadnych konsekwencji, bo żaden przepis prawny nie zabrania konstruowania, budowania, sprzedawania czegoś, co by tablice rejestracyjne zakrywało - mówi inspektor Wojciech Pasieczny ze stołecznej drogówki.

Reklama

Jeśli kierowca, który spowoduje wypadek, spróbuje uciec z zasłoniętymi tablicami, musi się liczyć z tym, że będzie to okoliczność obciążająca, traktowana tak samo jak zacieranie śladów.

Roleta to tak naprawdę ramka pod tablicę rejestracyjną, w której zamontowano mały silniczek elektryczny, mapędzający poruszającą się w prowadnicach roletę. To urządzenie to nowość. A jak każda nowość - kosztuje. 600 zł za sztukę to dużo, chociaż mandat za przekroczenie prędkości może być niewiele mniejszy.

Ponadto urządzenie ma wadę - kierowca, tak czy inaczej musi wiedzieć, że zbliża się fotoradaru, by spuścić żaluzję. Przecież nie da się jeździć cały czas z zasłoniętą tablicą - to niemal na pewno skończy się mandatem nałożonym przez przypadkowo spotkaną załogę radiowozu. Co prawda, tylko 100-złotowym.

Ale jeśli kierowca już wie, że czyha na niego fotoradar, to taniej, bezpieczniej i prościej będzie po prostu zwolnić...

Nie można również zapominać, że numery rejestracyjne znajdują się na naklejce na przedniej szybie. Pomysłowi kierowcy i na to znaleźli jednak sposób - tak ustawiają wycieraczkę, że całkowicie zasłania naklejkę rejestracyjną, ew. wkładają za wycieraczkę reklamę np. pizerii...

Przeczytaj więcej o sposobach na fotoradar.

Zobacz jak działa roleta na tablicę rejestracyjną:

INTERIA/RMF
Dowiedz się więcej na temat: kierowca | fotoradar

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje