Policja będzie nas śledzić dronami!
Kierowców i pieszych łamiących przepisy będzie rejestrował bezzałogowy statek powietrzny. Tak ma wyglądać nowatorskie rozwiązanie testowane przez śląską drogówkę. Prowadzenie testów możliwe jest dzięki współpracy z Politechniką Śląską.
Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach rozpoczął testy drona zaprojektowanego przez Politechnikę Śląską. Ma on być wykorzystany do działań związanych z poprawą bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Tylko w tym roku na śląskich drogach w rejonie przejść dla pieszych doszło do prawie 200 wypadków drogowych, w których 11 osób zginęło a 195 doznało poważnych obrażeń ciała. Tak wysoka liczba ludzkich tragedii zmusza policjantów do podjęcia specjalnych inicjatyw zmierzających do poprawy bezpieczeństwa na pasach. Dlatego w pierwszej kolejności bezzałogowy statek powietrzny przetestowany został w okolicach katowickich przejść dla pieszych.
Urządzenie z góry, każdorazowo przez kilkadziesiąt minut, w kilku miejscach rejestrowało zachowania uczestników ruchu drogowego. Szczególnie oko kamery kierowane było na stosowanie się użytkowników drogi do sygnalizacji świetlnej, właściwe przekraczanie jezdni przez pieszych a także wykroczenia w relacji kierujący-pieszy takie jak nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na "pasach", wyprzedzanie, bądź też omijanie pojazdów, które zamierzają przepuścić pieszych znajdujących się na "zebrze" lub w jej pobliżu. Uwadze kamer nie umkną również tak częste wykroczenia jak niezapinanie pasów bezpieczeństwa, czy korzystanie z telefonu komórkowego w czasie jazdy.
W odległości kilkuset metrów od miejsca objętego nadzorem patrol policji wyposażony w laptopa, dzięki któremu mundurowi online widzą obraz z kamery umieszczonej na dronie zatrzymuje kierujących pojazdami, którzy kilka sekund wcześniej nie stosowali się do przepisów kodeksu drogowego. Ponadto w rejonie obserwowanych przez drona pasów" kolejny patrol kontroluje osoby piesze, które w sposób nieprawidłowy przekroczyły jezdnię.
Inauguracyjne, kilkugodzinne testy pokazały, jak wielu uczestników drogi lekceważy obowiązek zachowania szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych. Ta innowacyjna metoda zapewne będzie miała swą kontynuację na terenie innych miast województwa śląskiego, w miejscach szczególnie niebezpiecznych
Testy poprzedzają możliwość zawarcia porozumienia przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach z Dyrektorem Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego w obszarze wykorzystania bezzałogowego statku powietrznego do działań policyjnych. Dodać należy, że pomocne mogą być one również przy zabezpieczaniu imprez masowych, czy w czasie poszukiwań osób zaginionych. Prowadzone testy zakończyć się mogą wyposażeniem policji w drony i wyszkoleniem policjantów - ich licencjonowanych operatorów. (p)