Reklama

Piraci zapłacą 2 tys. zł mandatu

Uwaga piraci drogowi! Za swoje wyczyny zaczniecie wreszcie płacić duże pieniądze. Nawet bardzo duże!

Przekroczyłeś dozwoloną prędkość o 20 km/h? Dostaniesz mandat w wysokości 2000 zł. Przejechałeś skrzyżowanie na "późnym" żółtym świetle? Czeka cię grzywna w wysokości 500 zł. Zaparkowałeś na miejscu dla inwalidów? Także zapłacisz 500 złotych.

Tak drastyczna podwyżka mandatów zacznie obowiązywać prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Nowelizacja taryfikatora mandatów jest już po uzgodnieniach resortowych i we wrześniu powinna być przyjęta przez Sejm.

Projekt zakłada m.in. zwiększenie kar za wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle oraz parkowanie na miejscach przeznaczonych dla inwalidów. Dotychczas 500 zł to była górna granica kary za to wykroczenie. Teraz widełek nie będzie.

Reklama

Co ciekawe jednak, nowelizacja przewiduje obniżenie wysokości mandatów dla pieszych, którzy przejdą przez przejście na czerwonym świetle. Argument? Piesi wysokich mandatów nie przyjmowali, a sądy grodzkie i tak wymierzały niższe kary.

Nie wiadomo natomiast, czy wzrosną kary za przekroczenia prędkości. Początkowo projekt przewidywał mandaty za te wykroczenia nawet w wysokości 2 tysięcy zł. Jednak ostatnie doniesienia mówią, że na razie wysokość mandatów za przekroczenia prędkości nie zmieni się. Wszak wiadomo, że to nie wysokość kary, ale jej nieuchronność ogranicza łamanie prawa...

Nowelizacja taryfikatora ma pomóc walczyć z łamaniem tych przepisów, które ostatnio się nasiliło. - - Jest to nagminne wykroczenie, coraz częściej popełniane w dużych miastach, niebezpieczne zwłaszcza dla tych, którzy wjeżdżają na skrzyżowanie już przy zielonym świetle - mówi o przejeżdżaniu na czerwonym świetle nadinspektor Mariusz Wasiak z Komendy Głównej Policji, dodając, że również parkowanie na miejscach dla niepełnosprawnych stało się ostatnio nagminną praktyką.

Co sądzisz na temat tego projektu?

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje