Reklama

Nie zmieniaj opon na zimowe!

Ostatni tydzień października to tradycyjne już rozpoczęcie sezonu oponiarskiego.

Chociaż wielu kierowców zwleka z wymianą opon na zimowe do momentu gdy na ulicach pojawi się pierwszy śnieg, spora część wyznaje zasadę, że w trasę pierwszego listopada najbezpieczniej wybrać się już na "zimówkach".

Reklama

Czy jednak jesienna zmiana opon to dobre rozwiązanie? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale łatwa.

Ogumienie dzieli się przeważnie na dwie grupy: opony zimowe i opony letnie.

W stosunku do tych ostatnich często nadużywa się słowa "całoroczne", czy też "uniwersalne". To prawda, że wiele firm wytwarza tego typu produkty (np. Dębica navigator), ale popyt na nie jest stosunkowo niewielki. Większość samochodów jeździ na oponach typowo letnich.

Wracając do nielicznych opon wielosezonoych trzeba pamiętać, że jest to rozwiązanie pośrednie, a więc gorsze. W lecie nigdy nie będą one tak dobre jak opony letnie, a na śniegu nie dorównają oponom zimowym... To rozsądne (finansowo) wyjście dla kierowców, których roczne przebiegi nie dorównują średnim, a ich wyjazdy w zimie ograniczają się do minimum.

Budującym jest fakt, że coraz więcej kierowców przestaje mieć wątpliwości co do tego, czy opłaca się zmieniać opony na zimę. Zamiast tego dobrze jest zadać sobie pytanie kiedy należałoby to zrobić.

Polacy znani są z lenistwa i odkładania wszystkiego na ostatnią chwilę. Dlatego też najwięcej kierowców odstawia swoje auta do wulkanizatorów dopiero wówczas, gdy na ulicach pojawi się już pokaźna warstwa białego puchu. Chociaż właściciele warsztatów zgodnie twierdzą, że "zimówki" powinny znaleźć się na kołach, gdy średnia temperatura zbliży się 7 stopni Celsjusza, wygląda na to, że wrodzone lenistwo czasami się sprawdza.

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że za to, by utrzymać samochód na drodze odpowiadają cztery kawałki gumy o łącznej powierzchnia zbliżonej do kartki A4. Na to czy jest ona optymalnie wykorzystywana duży wpływ ma rodzaj bieżnika, skład mieszanki, ciśnienie w oponie i... warunki panujące na drodze.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: opona | śnieg | opony letnie | opony | Nie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje