Reklama

Nie bądź ciemny!

W ciągu ostatnich trzech tygodni na polskich drogach zginęło już 88 pieszych. Policja przypomina, że jesienią i zimą, z powodu mgieł i wcześniej zapadającego zmroku piesi są słabiej widoczni. Dlatego apeluje do nich o ostrożność i stosowanie elementów odblaskowych.

"Miesiące jesienno-zimowe są szczególnie tragiczne pod względem liczby pieszych, którzy giną na drogach. Wcześniej zapada zmrok, często są mgły, a ludzie zakładają ciemne ubrania. Wielu tych tragedii można by uniknąć, gdyby piesi zachowali podstawowe zasady bezpieczeństwa i mieli przy sobie jakieś elementy odblaskowe" - powiedział rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Jak dodał, bardzo często zdarza się, że piesi, np. na terenach niezabudowanych, chodzą jezdnią tuż przy poboczu.

"Wydaje im się, że kierowca jadącego z naprzeciwka samochodu bardzo dobrze ich widzi. W rzeczywistości, jeśli jest ciemno, pieszy jest ubrany w ciemne rzeczy lub kierowcę oślepiają światła samochodu jadącego z przeciwnej strony, może nie zauważyć pieszego lub zauważyć go w ostatniej chwili" - powiedział rzecznik.

Reklama

Podkreślił, że widoczność pieszych znacznie zwiększają elementy odblaskowe. Według szacunków policjantów bez odblasków pieszy jest widoczny z ok. kilkudziesięciu metrów. Jeden element odblaskowy powoduje, że widać go z odległości 120-160 metrów.

"Pamiętajmy też, by przechodzić przez ulice tylko w wyznaczonych do tego miejscach" - dodał Sokołowski.

Zaapelował równocześnie, by rodzice umieszczali elementy odblaskowe także na wózkach dziecięcych.

"Wiele firm produkuje wózki z takimi elementami, jeżeli jednak zdecydujemy się na zakup wózka, który ich nie ma, zaopatrzmy go w odblaskowe naklejki, opaski, by był lepiej widoczny na drodze" - podkreślił rzecznik.

We wtorek Komenda Stołeczna Policji rozpoczyna akcję promującą naklejanie "odblasków" na wózkach.

Zostań fanem naszego profilu na Facebooku. Tam można wygrać wiele motoryzacyjnych gadżetów oraz już niebawem... samochód na weekend z pełnym bakiem! Wystarczy kliknąć w "lubię to" w poniższej ramce.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: element odblaskowy | piesi

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy