Najtragiczniejsze powojenne katastrofy autobusowe w Europie
W związku z piątkową katastrofą autobusu we Francji podajemy chronologiczny spis wszystkich powojennych wypadków pojazdów tego rodzaju w Europie z co najmniej 30 ofiarami śmiertelnymi.
1 czerwca 1952 r. - wiozący belgijskich turystów autobus runął po przełamaniu bariery mostu do rzeki Aa koło Gravelines we francuskim departamencie Nord. Zginęły 33 osoby.
28 lipca 1956 r. - autobus wpadł do otaczającego fińskie miasto Kuopio jeziora Kallavesi. W tej największej jak dotąd pod względem liczby ofiar katastrofie drogowej w Finlandii śmierć poniosło 30 ludzi.
20 czerwca 1959 r. - zatłoczony autobus zderzył się z pociągiem na przejeździe kolejowym w mieście Lauffen am Neckar w niemieckim kraju związkowym Badenia-Wirtembergia. Ta największa pod względem liczby ofiar katastrofa autobusowa w dziejach Niemiec pociągnęła za sobą śmierć 45 ludzi.
25 lipca 1966 r. - autobus wiozący belgijskie dzieci z wakacji w Austrii spadł z wiaduktu na autostradzie koło miejscowości Niederbrechen w powiecie Limburg-Weilburg w niemieckim kraju związkowym Hesja. Zginęły 33 osoby, w tym 27 dzieci i kierowca, którego zaśnięcie spowodowało katastrofę.
27 maja 1975 r. - autobus z emerytami spadł wskutek niesprawności układu hamulcowego z mostu do rzeki Dibb koło wioski Hebden w angielskim hrabstwie North Yorkshire. W tej największej pod względem liczby ofiar katastrofie drogowej w dziejach Wielkiej Brytanii zginęło 33 ludzi.
15 listopada 1978 r. - dwa autobusy z udającymi się do pracy górnikami spadły wskutek poślizgu z mostu do sztucznego Jeziora Żywieckiego koło Żywca. Zginęło 30 osób.
29 czerwca 1980 r. - autobus runął z mostu w głębokie bagnisko w gminie Vladeni w okręgu Botoszany na północnym wschodzie Rumunii. 48 zabitych.
31 lipca 1982 r. - na drodze koło Beaune we francuskiej Burgundii dwa wiozące dzieci autobusy zderzyły się w nocy w deszczu z samochodami osobowymi i stanęły w płomieniach. Śmierć poniosły 53 osoby, w tym 44 dzieci, co oznacza największy pod względem liczby ofiar wypadek drogowy we Francji.
12 września 1982 r. - autobus z niemieckimi turystami zderzył się z pociągiem na przejeździe kolejowym koło Zurychu w Szwajcarii. Wskutek niedbalstwa zapory na przejeździe nie były opuszczone. W tej największej pod względem liczby ofiar katastrofie drogowej w Szwajcarii zginęło 39 osób.
8 lipca 1990 r. - kierowca autobusu zignorował zamkniętą zaporę na przejeździe kolejowym koło Pietrozawodska w rosyjskiej Karelii, powodując zderzenie z pociągiem. Oficjalna liczba ofiar śmiertelnych tego wypadku to 27, ale w rzeczywistości mogło ich być o siedem więcej.
30 grudnia 1990 r. - kolizja autobusu, ciężarówki i samochodu osobowego na przelotowej drodze między Woroneżem a Rostowem nad Donem na południu europejskiej części Rosji pociągnęła za sobą śmierć 56 ludzi.
19 września 1992 r. - autobus z turystami wypadł z wiodącej wzdłuż śródziemnomorskiego wybrzeża Hiszpanii autostrady na zbocze. 45 zabitych.
2 maja 1994 r. - przepełniony autobus uderzył wskutek pęknięcia opony w przydrożne drzewo w osiedlu Kokoszki na obrzeżach Gdańska. Zginęły 32 osoby, czyli więcej niż w jakimkolwiek innym wypadku drogowym w Polsce.
9 stycznia 1999 r. - autobus z uczestnikami uroczystości pogrzebowej zjechał z drogi i stoczył się po 250-metrowym zboczu do rzeki koło miejscowości Kazbegi (obecnie Stepantsminda) w Gruzji. 38 zabitych.
13 maja 2000 r. - autobus z muzułmańskimi pielgrzymami spadł z wysokości 20 metrów do rzeki Buna w wiosce o tej samej nazwie na południe od Mostaru w Bośni i Hercegowinie. 43 zabitych.
4 marca 2001 r. - w portugalskim mieście Castelo de Paiva zawalił się prowadzący prze rzeką Duero most, na którym znajdowały się wtedy autobus i trzy samochody osobowe. Zginęło 59 osób.
12 października 2010 r. - w mieście Marganiec w obwodzie dniepropietrowskim na Ukrainie autobus zderzył się na niestrzeżonym przejeździe kolejowym z lokomotywą. Zginęło 45 ludzi czyli więcej niż w jakiejkolwiek innej katastrofie drogowej na Ukrainie.
28 lipca 2013 r. - autobus z powracającymi do domu pielgrzymami spadł z wiaduktu z wysokości 30 metrów na autostradzie w mieście Monteforte Irpino w regionie Kampanii na południu Włoch. 39 zabitych.