Lanosem próbował staranować pociąg. Był bez szans. Teraz zapłaci

Policjanci z Przemyśla otrzymali nad ranem zgłoszenie o zderzeniu pociągu z samochodem osobowym. Jak się okazało, kierowca Daewoo wjechał w skład.

We wtorek około godziny 3:30 policjanci z Przemyśla otrzymali zgłoszenie, z którego wynikało, że samochód marki Daewoo zderzył się z pociągiem towarowym.

Kierowca Daewoo wjechał w lokomotywę

Funkcjonariusze, którzy zjawili się na miejscu zdarzenia ustalili, że kierujący Lanosem 71-letni mężczyzna na niestrzeżonym przejeździe kolejowym nie zastosował się do poleceń dróżnika i wjechał w początek składu - bok lokomotywy. Skład liczył 700 metrów i 50 wagonów, w tym 2 lokomotywy. Choć może wydawać się trudne do uwierzenia, nikt nie ucierpiał w tym zdarzeniu. Jego uczestnicy byli trzeźwi.

Reklama

Kierowca Daewoo nie uniknął odpowiedzialności za swój czyn. Został ukarany mandatem karnym w wysokości 1 500 złotych.

Jak zachować się na przejeździe kolejowym?

Choć ta historia nie zakończyła się w tragiczny sposób, warto pamiętać, że w starciu z pociągiem samochód zawsze jest na przegranej pozycji. W trosce o bezpieczeństwo, zarówno swoje, jak również innych uczestników ruchu drogowego, lepiej nie liczyć na łut szczęścia. Zamiast tego warto stosować się do kilku zasad.

  • Nie należy wjeżdżać na przejazd, jeśli zapory nie są w pełni podniesione lub wciąż miga czerwone światło. Taki stan rzeczy może oznaczać, że za chwilę nadjedzie kolejny pociąg.
  • Zawsze zbliżając się do przejazdu (również tego strzeżonego) należy kierować się zasadą ograniczonego zaufania i rozważnie rozejrzeć przed wjazdem na tory.
  • Znak STOP oznacza, że należy koniecznie się zatrzymać. Wówczas trzeba rozejrzeć się i upewnić, że z żadnej strony nie nadjeżdża pociąg. Dopiero wtedy można kontynuować jazdę.
  • Widząc tory, nawet te, sprawiające wrażenie nieużywanych, zawsze należy spodziewać się nadjeżdżającego pociągu. Rozkłady jazdy się zmieniają. Nawet te, wydawałoby się, nieużywane trasy wykorzystywane są przez składy towarowe.
  • Jadąc w korku nie należy wjeżdżać na przejazd kolejowy, jeśli nie ma możliwości opuszczenia go.
  • Na przejazdach wielotorowych zawsze należy czekać, dopóki nie będzie pewności, że nic nie nadjedzie. To, że po jednym torze przejechał już pociąg, nie oznacza, że za chwilę po innym torze nie przejedzie kolejny.
  • Nie należy przejeżdżać przez tory omijając opuszczone rogatki.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przejazd kolejowy | kierowca | pociąg
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy