Reklama

Korzystaj ze swoich praw

Kłopoty - tak na ogół kierowcy kojarzą wypadek lub kolizję drogową. I nie ma się co temu dziwić. Załatwienie wszelkich spraw związanych z naprawą samochodu, leczeniem ewentualnych urazów czy też kosztowną rehabilitacją pochłaniają wiele energii.

Czasami poprzestajemy na wyklepaniu blach, tymczasem kodeks cywilny i ustawa o obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej dają poszkodowanym dużo większy zakres możliwości dochodzenia odszkodowań.

- Ofiary wypadków nie mają na ogół pojęcia o przysługujących im prawach - twierdzi Tadeusz Gawron, dyrektor krakowskiego oddziału stowarzyszenia Alter Ego.

- Czym zajmuje się stowarzyszenie Alter Ego?

- Nasze stowarzyszenie powstało w 1999 roku, a jego głównym celem jest pomoc poszkodowanym w wypadkach i kolizjach drogowych - mówi Tadeusz Gawron - nasza pomoc jest całkowicie bezpłatna. Nie prowadzimy żadnej działalności gospodarczej, a utrzymujemy się z nawiązek i świadczeń finansowych zasądzanych przez sądy od kierowców prowadzących i powodujących wypadki pod wpływem alkoholu. Swoim zasięgiem stowarzyszenie obejmuje cały kraj - mamy 6 biur regionalnych, od stycznia bieżącego roku również w Krakowie.

Reklama

- A jak jest ze znajomością przysługujących praw ofiarom wypadków?

- Kiepsko. Najczęściej ogranicza się ta znajomość do zakresu związanego z naprawieniem samochodu. Jeżeli chodzi o pozostałe zagadnienia jest już dużo gorzej.

- Jakie są więc te prawa?

- Bardzo szerokie. Obowiązujące prawo gwarantuje poszkodowanym pokrycie strat oraz utraconych korzyści. Mówiąc obrazowo: za złamaną rękę należy się zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji, dojazdów na zabiegi, opieki, czyli tego wszystkiego, co wymagane jest aby przywrócić wcześniejszą sprawność. Zakres praw przysługujących ofiarom wypadków jest ogromny. Powiem tylko, że na przykład odszkodowanie należy się dla dzieci do 13 roku życia, bez względu na to czy były sprawcami wypadków, czy też nie.

- Czy roszczenia ofiar są określone w czasie?

- Wszelkich odszkodowań możemy dochodzić nawet do 10 lat od zaistnienia wypadku. Przecież skutki obrażeń mogą ujawnić się w kilka lat po zdarzeniu.

- Na czym polega pomoc stowarzyszenia?

- Udzielamy porad prawnych, zapewniamy pomoc prawników i rzeczoznawców, a w szczególnych przypadkach finansujemy leczenie do czasu odzyskania odszkodowania. Alter Ego - znaczy po łacińsku bliski przyjaciel, powiernik. Taką też rolę pełnimy w stosunku do osób poszkodowanych w wypadkach, które muszą walczyć o swoje prawa.

Porozmawiaj na Forum.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: stowarzyszenie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje