Audi RS 3 Sportback - test

Najważniejsze dane są imponujące. To 367 KM, 4,4 s od 0 do 100 km/h i prędkość maksymalna 280 km/h. Najnowsze Audi RS 3 Sportback najbardziej zaskakuje jednak tym, jak łatwo daje się kontrolować.

Audi RS3 Sportback
Audi RS3 SportbackMotor

Konstruktorzy nowego RS 3 Sportback od początku mieli jasno określony cel - przytrzeć nosa 360-konnemu Mercedesowi A 45 AMG. I udało się. Dokładnie o 7 KM. To różnica, która uczyniła z ostrej A-trójki najmocniejszy seryjny kompakt świata. Jednak nie na długo, ponieważ stuttgarczycy przygotowali odpowiedź w postaci klasy A po liftingu - z wersją AMG o mocy 381 KM.

Świetna jakość wykonania i bardzo łatwa obsługa. Liczbę przycisków ograniczono tutaj do niezbędnego minimum. Wnętrze RS 3 wyróżnia się m.in. czerwonymi szwami oraz ściętą u dołu kierownicą.Motor
Fotele sportowe RS przeciętnie „trzymają” w zakrętach.Motor
Przestrzeń z tyłu – jak w każdym A3. Oznacza to sporo miejsca dla dwóch dorosłych pasażerów. Kanapa jest wygodnie wyprofilowana.Motor
Bagażnik RS 3 ma tylko 280 l, a nie 380 l, jak w innych Audi A3. W miejscu koła zapasowego – elementy systemu audio.Motor

Niezależnie od tego, RS 3 jest autem nieprzyzwoicie szybkim, czasami przyspieszeń mogącym się równać z... Porsche 911 Carrerą 4S PDK. Do 100 km/h rozpędza się już w 4,4 s, a 160 km/h jedzie po 10,5 s od startu.

To sprawia, że nawet długie odcinki między zakrętami Audi pokonuje w dosłownie chwilę - niezależnie, czy droga jest sucha, czy też mokra. O to, by moc nie szła w gwizdek, dba stały napęd 4x4, korzystający ze sprzęgła wielopłytkowego. Dzięki niemu na tył trafia od 50 do 100% momentu obrotowego. Na przyczepnym asfalcie takie rozwiązanie sprawdza się bardzo dobrze. Na luźnych nawierzchniach Audi najprawdopodobniej nie wytrzymałoby w starciu z Subaru WRX STI.

5-cylindrowa jednostka napędowa z turbodoładowaniem robi świetne wrażenie. Nie tylko osiągami, lecz również gładką pracą, niebywałą łatwością wchodzenia na obroty i sposobem rozwijania mocy. Świadczy o tym choćby przebieg momentu obrotowego - 465 Nm dostępne jest stale pomiędzy 1625 a 5550 obr./min! W praktyce oznacza to, że RS 3 w każdej chwili potrafi mocno docisnąć głowy kierowcy i pasażerów do zagłówków. Nawet, jeśli po nagłym wduszeniu gazu trzeba odczekać ułamek sekundy, nim silnik rozbudzi się na nowo.

Oczywiście, zużycie paliwa zależy od tego, jak często zapędza się go w górne partie obrotów. Spokojna jazda w mieście wiąże się z rezultatem rzędu 13-14 l/100 km. W trasie można zejść nawet poniżej 9 l/100 km. Zabawa przyspieszeniami sprawia, że na komputerze pokładowym pojawia się liczba powyżej 15 l/100 km.

Zmienna natura

Charakter RS 3, szczególnie z opcjonalnym adaptacyjnym zawieszeniem, jest bardzo zmienny, ale i daleki od bezkompromisowego Renault Megane RS. Z Audi łatwo żyć na co dzień. Nie dość że przy podróżowaniu ze stałą prędkością 100 km/h poziom hałasu wynosi 64,6 dB, czyli tyle, co w zwyczajnych, na dodatek cichych kompaktach, to jeszcze nie przyprawia o ból pleców. Mimo 19-calowych kół w trybie "Comfort" okazuje się niemal tak wygodne jak słabsze odmiany A3. RS 3 nie przepada jednak za nierównościami poprzecznymi i progami zwalniającymi. Przed tymi ostatnimi trzeba mocno hamować.

W  trybie "Dynamic" Audi staje się znacznie agresywniejsze, ale nie ostre jak brzytwa. Zdecydowanemu podkręceniu ulega dźwięk silnika. Jest donośny, groźny, a każdemu odpuszczeniu gazu towarzyszą strzały spod zderzaka. To uzależnia w takim samym stopniu, jak serwowane przez RS 3 przyspieszenia. Po zmianie biegu na wyższy w niskim i średnim zakresie obrotów silnik na chwilę cichnie, jakby czekając na to, co kierowca zechce zrobić.

Co ciekawe, 7-biegowa przekładnia dwusprzęgłowa w każdym ustawieniu samochodu ma w pełni niezależny tryb ręczny. Obsługuje się go łopatkami za kierownicą lub dźwignią z pozamienianymi kierunkami - w przód wrzuca się wyższy bieg, a do siebie redukuje. S tronic przełożenia zmienia bardzo płynnie i równie szybko. Szkoda tylko, że pozwala sobie na zbyt długą zwłokę przy kickdownie.

Za dużo spokoju

RS 3 praktycznie zawsze zachowuje mnóstwo spokoju. Czy to podczas jazdy z wysokimi prędkościami na wprost, czy też tam, gdzie droga ostro skręca. To jedno z tych aut, które trudno wyprowadzić z równowagi. W zakrętach jest bardzo szybkie, co zawdzięcza m.in. układowi Torque Vectoring, "pchającemu" więcej momentu obrotowego na zewnętrzne koła. Jest też prawie neutralne, a podsterowność, i to niewielka, pojawia się tu bardzo późno. Jej pierwsze symptomy zresztą łatwo wyczuć, w czym zasługa świetnego układu kierowniczego o zmiennym przełożeniu.

ESP daje się w pełni dezaktywować, jednak nawet wtedy Audi na przyczepnym asfalcie nie pozwala sobie na zarzucanie tyłem. Dlatego też ciężko doszukać się tutaj ducha prawdziwych GTI sprzed lat. Były wprawdzie znacznie wolniejsze i mniej skuteczne, za to dawały ogromną frajdę. Wystarczył po prostu odpowiedni balans gazem. A RS 3? Żeby choć odrobinę "odkleić" tył (z węższymi niż z przodu oponami), trzeba najpierw brutalnie rzucić auto przed skrętem. A i tak nie ma gwarancji powodzenia tego zamiaru. Szkoda też, że hamulce są tylko przeciętne, a cena - kosmicznie wysoka. Niezależnie od tego, RS 3 to nowy król sportowych kompaktów. Tylko na jak długo?

OTO, CZYM WYRÓŻNIA SIĘ NAJSZYBSZA ODMIANA AUDI A3 SPORTBACK

Zmiany na zewnątrz to tzw. zestaw obowiązkowy, czyli inne zderzaki, progi i koła. RS 3 z przodu ma pływające tarcze hamulcowe o średnicy 36,5 cm z 8-tłoczkowymi zaciskami.

1. RS 3 jeździ na obręczach 19-calowych. Pomalowane na czarno – to opcja. Podobnie jak czerwone zaciski hamulcowe. 2. Tylne skrzydło RS 3 jest identyczne jak w odmianie S3 Sportback. 3. 2,5-litrowy silnik bazuje na tym z poprzedniego modelu, jednak teraz rozwija moc 367 zamiast 340 KM. Motor

Dane techniczne, osiągi, dane testowe, zużycie paliwa: Audi RS 3 Sportback

 
Audi RS 3 Sportback
Silnik
benzynowy, turbo
Pojemność skokowa
2480 cm3
Układ cylindrów/zawory
R5/20
Zasilanie
wtrysk bezpośredni
Moc maksymalna
367 KM/5550
Maks. moment obrotowy
465 Nm/1625
Napęd
4x4
Skrzynia biegów
automatyczna/7-biegowa
Hamulce (przód/tył)
tarcze wentylowane/tarcze
Długość/szerokość/wysokość
434/180/141 cm
Rozstaw osi
263 cm
Średnica zawracania
10,9 m
Masa/ładowność
1520/500 kg
Pojemność bagażnika (min./maks.)
280/1120 l
Poj. zbiornika paliwa
55 l (Pb 95)
Opony (przód; tył)
255/30 R19; 235/35 R19
Osiągi (dane producenta)
Prędkość maksymalna
250 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h
4,3 s
Dane testowe
Przyspieszenie 0-100 km/h
4,4 s
Hamowanie 100-0 km/h (zimne)
36,3 m →
Hamowanie 100-0 km/h (ciepłe)
35,5 m →
Poziom hałasu przy 100 km/h
64,6 dB
Zużycie paliwa
Dane producenta*
11,4/6,5/8,3
Teoretyczny zasięg
660 km
Dane testowe*
13,4/8,7/11,1
Rzeczywisty zasięg
490 km
Cena
257 670 zł
*miasto/trasa/cykl mieszany (l/100 km)
wynik na tle całego segmentu: dobry → przeciętny słaby

AUDI RS 3 SPORTBACK: PLUSY I MINUSY

Nadwozie i wnętrze

+ świetna jakość, łatwa obsługa, wygodne fotele sportowe, dobre wyciszenie, dużo miejsca dla 4 osób- mały bagażnik, brak możliwości zakupu koła dojazdowego

Układ napędowy

+ wybitne osiągi, ogromna łatwość nabierania obrotów, umiarkowany apetyt na paliwo, szybka zmiana biegów- dość oporna reakcja skrzyni na kickdown

Właściwości jezdne

+ wspaniała stabilność na wprost i w zakrętach, bardzo dobra trakcja, wyjątkowo spokojne reakcje na zmiany obciążenia, świetny układ kierowniczy- przeciętne hamulce, ograniczona frajda z jazdy

Wyposażenie i cena

+ bogate wyposażenie seryjne, 3-letnia gwarancja z limitem do 90 tys. km- bardzo wysoka cena zakupu samochodu, drogie opcje wyposażenia dodatkowego

Kolor „szary Nardo” jest zarezerwowany w gamie A-trójki tylko dla modelu RS 3. Bez dopłaty.Motor

AUDI RS 3 SPORTBACK: PODSUMOWANIE

Audi RS 3 Sportback jest niezwykle szybkie, stabilne i łatwe w prowadzeniu. Do tego bez problemu nadaje się do codziennego użytkowania. Ten samochód wręcz uzależnia przyspieszeniami oraz dźwiękiem dochodzącym spod maski i z wydechu. Szkoda tylko, że nie daje więcej frajdy w zakrętach i jest potwornie drogi. 300-konny VW Golf R 5d DSG jeździ podobnie, a kosztuje o 96 450 zł mniej.

Audi RS 3 Sportback

Audi RS 3 Sportback

Audi RS 3 Sportback Motor
Audi RS 3 Sportback Motor
Audi RS 3 Sportback Motor
Audi RS 3 Sportback Motor
Audi RS 3 Sportback Motor
Audi RS 3 Sportback Motor
Audi RS 3 Sportback Motor
Audi RS 3 Sportback Motor
Audi RS 3 Sportback Motor
Audi RS 3 Sportback Motor
Audi RS 3 Sportback Motor
Audi RS 3 Sportback Motor
Audi RS 3 Sportback Motor
Audi RS 3 Sportback Motor
Audi RS 3 Sportback Motor
Audi RS 3 Sportback Motor
Audi RS 3 Sportback Motor
Audi RS 3 Sportback Motor
Audi RS 3 Sportback Motor
Audi RS 3 Sportback Motor
Audi RS 3 Sportback Motor
Audi RS 3 Sportback Motor
Audi RS 3 Sportback Motor
Audi RS 3 Sportback Motor
Audi RS 3 Sportback Motor
Audi RS 3 Sportback Motor
Audi RS 3 Sportback Motor
Audi RS 3 Sportback Motor
Audi RS 3 Sportback Motor
Audi RS 3 Sportback Motor
Audi RS 3 Sportback Motor
Audi RS 3 Sportback Motor
Audi RS 3 Sportback Motor
Audi RS 3 Sportback Motor

Tekst: Maciej Struk, zdjęcia Robert Brykała, Krzysztof Paliński; "Motor" 26/2015