Zwykłe, proste rondo. Wiesz, kto ma pierwszeństwo?

Co jakiś otrzymujemy informacje dotyczące rzekomych błędów w publikowanych na łamach naszego serwisu testach na prawo jazdy kategorii B. Zawsze jest to dla nas sygnał, by – po raz kolejny - przypomnieć części czytelników niektóre zapisy kodeksu drogowego.

W ostatnich dniach dostaliśmy kilka listów, w których proszono o wyjaśnienie kwestii pierwszeństwa na, prezentowanym powyżej, skrzyżowaniu o ruchu okrężnym.

Dlaczego rodna sprawiają kierowcom tyle problemów? Na co zwracać uwagę, by nie mieć wątpliwości, co do tego, który pojazd ma w danej sytuacji pierwszeństwo?

Trzeba pamiętać, że w kodeksie drogowym brak osobnej kategorii przepisów dotyczących zachowania się na rondach. Oznacza to, że - przynajmniej w kwestii pierwszeństwa przejazdu - skrzyżowanie o ruchu okrężnym należy traktować w taki sam sposób, jak zwykłą krzyżówkę! Wniosek? Stosowana przez wielu kierowców zasada, że pojazd znajdujący się na rondzie ma pierwszeństwo przed tym, który dopiero na nie wjeżdża, nie zawsze się sprawdza!

Reklama

Dzieje się tak, gdyż znak C-12 - "skrzyżowanie o ruchu okrężnym", którym oznacza się wszystkie ronda - nie określa wcale pierwszeństwa przejazdu! Informuje on jedynie, że - za znakiem - ruch odbywa się dookoła wyspy, lub placu (obszaru wyłączonego z ruchu), we wskazanym na znaku kierunku (czyli przeciwnie do ruchu wskazówek zegara).

O pierwszeństwie informuje dopiero - występujący często wraz ze znakiem C-12 - znak A-7 (ustąp pierwszeństwa). Tylko takie zestawienie sprawia, że pierwszeństwo mają pojazdy, które poruszają się już po rondzie. Znak A-7 obliguje bowiem dojeżdżającego do skrzyżowania kierowcę do ustąpienia pierwszeństwa przejazdu innym pojazdom.

Jeśli - tak jak na naszym przykładzie - nad znakiem C-12 nie ma znaku A-7 (nakazującemu zbliżającemu się do krzyżówki pojazdowi ustąpić pierwszeństwa), obowiązuje prosta zasada prawej strony. Właśnie z tego względu - w rozpatrywanym przypadku - pojazd oznaczony nr 1 MA PIERWSZEŃSTWO - przed pojazdem z numerem 4 (bo znajduje się po jego prawej).

Tego rodzaju oznakowanie spotykane jest niezwykle rzadko, stąd - wielu kierowców - może być nieco zaskoczonych. Z reguły, przed większością skrzyżowań o ruchu okrężnym, występują oba znaki - C-12 i A7 - nakazujące ustąpić pierwszeństwa pojazdom poruszającym się po rondzie. Nie zmienia to jednak faktu, że każdy kierowca ma obowiązek stosować się do znaków i znać przepisy ruchu drogowego...

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rondo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy