Znalazłeś w prawie jazdy kod 01.02? Pod żadnym pozorem nie zakładaj okularów

Mało który kierowca wie, jakie informacje znajdują się w jego prawie jazdy. Poza tak oczywistymi, jak dane osobowe oraz posiadane kategorie, znaleźć tam można także informacje zakodowane, które nie będą stanowiły żadnej zagadki dla policjanta. Lepiej więc dokładnie przyglądnąć się naszemu blankietowi prawa jazdy, zanim zrobi to funkcjonariusz podczas kontroli.

To co nas powinno zainteresować, to rubryka numer 12. Znajdziemy ją od odwrocie prawa jazdy i jest to ostatnia na nim pozycja. Jeśli znajduje się tam jakiś kod, koniecznie musimy go rozszyfrować.

Kody w prawie jazdy - co oznaczają?

Kody w prawie jazdy mają formę cyfr, które regulowane są przez rozporządzenia w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami:

Lista tych kodów jest dość długa i zawiera ponad 30 pozycji. Większość z nich odnosi się do bardzo konkretnych i rzadko spotykanych przypadków. Najczęściej spotykane są te wyszczególnione poniżej:

Reklama

  • 01.01 - okulary,
  • 01.02 - soczewka(i) kontaktowa(e),
  • 01.05 - przepaska na oko,
  • 01.06 - okulary lub soczewki kontaktowe,
  • 01.07 - indywidualna korekta lub ochrona wzroku.

Lista wydaje się niekompletna, a to dlatego, że dwie pozycje z niej zostały uchylone podczas zmian legislacyjnych. Oczywiście mogą zdarzyć się kierowcy, którzy mają od wielu lat ten sam blankiet prawa jazdy. Brakujące kody to:

  • 01.03 - okulary ochronne 
  • 01.04 - szkła przyciemnione

Czy można dostać mandat za jazdę bez okularów?

Świadomość tego, jakie kody i jakie ograniczenia mamy wpisane w prawie jazdy, jest kwestią kluczową. Kierowca bowiem ma bezwzględny obowiązek ich przestrzegania. Jeśli zgodnie z kodem, mamy obowiązek korzystania z okularów, to musimy się do tego stosować.

Niestety nie wszyscy kierujący o tym wiedzą. Niektórzy zaczęli korzystać z soczewek kontaktowych, a z kolei inni mogli mieć niewielką wadę, która z biegiem lat się zniwelowała. Dla policjanta podczas kontroli nie będzie miało to żadnego znaczenia. Liczy się tylko to, co mamy zakodowane w prawie jazdy.

Jest to o tyle istotne, że kody w rubryce 12 to warunki tego, abyśmy mogli prowadzić pojazd. Jeśli któregoś z nich nie spełniamy, nasze prawo jazdy przestaje "działać". W przypadku kontroli policjant uzna więc, że prowadzimy samochód bez wymaganych uprawnień. A karą za to jest nie tylko wysoki mandat. Jak czytamy w Kodeksie drogowym (art. 94, par. 1):

Mandat na 1500 zł macie więc jak w banku, ale grozić wam może nawet kara ograniczenia wolności. Co więcej paragraf 3. tego samego artykułu Kodeksu drogowego dodaje:

W skrajnym przypadku możecie więc stanąć przed sądem i otrzymać od niego czasowy zakaz prowadzenia pojazdów. Jego złamanie jest już przestępstwem, więc możemy narobić sobie naprawdę poważnych kłopotów.

Czy da się zmienić kod 12 w prawie jazdy?

Teraz już rozumiecie, dlaczego tak ważne jest upewnienie się, czy macie coś wpisane w rubryce numer 12. Jeśli tak, ale niezgodne jest to z naszym obecnym stanem zdrowia lub stylem życia (na przykład zamiast w okularach zwykle prowadzimy w soczewkach kontaktowych), to nic straconego. Możecie wystąpić o zmianę kodów w swoim prawie jazdy.

Należy najpierw udać się do lekarza uprawnionego do badań kierowców i uzyskać stosowne zaświadczenie. Takie badanie to koszt 200 zł. Następnie udajemy się do wydziału komunikacji i składamy wniosek o wydanie nowego prawa jazdy, uwzględniającego zalecenia lekarza. Opłata za nowy blankiet to 100 zł i 50 groszy.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy