​Zestaw głośnomówiący do samochodu. Jak sparować go z telefonem?

Zestaw głośnomówiący do samochodu to prawdziwy must have, z którego powinien korzystać każdy kierowca chcący rozmawiać przez telefon podczas jazdy autem. Nowe samochody mają tę funkcję w standardzie. Starsze modele musimy samodzielnie wyposażyć w takie rozwiązanie. Jaki zestaw głośnomówiący jest najlepszy i czy łatwo można go sparować przez bluetooth z naszym telefonem.

Zestaw głośnomówiący w aucie
Zestaw głośnomówiący w aucie 123RF/PICSEL

Co czwarty wypadek na polskich drogach spowodowany jest korzystaniem z telefonu komórkowego w trakcie prowadzenia auta. Mimo, że na kursie prawa jazdy poznajemy wszystkie obowiązujące nas zasady bezpieczeństwa, wielu kierowców w ogóle ich nie przestrzega i swobodnie rozmawia przez telefon lub pisze SMS-y, nie patrząc na drogę nawet przez kilka sekund.

W wielu przypadkach te 2-3 sekundy mogą zmienić życie nasze lub innych uczestników ruchu drogowego. Aby bezpiecznie prowadzić i rozmawiać wystarczy, że zamontujemy zestaw głośnomówiący do samochodu.

Zestaw głośnomówiący do samochodu. Do czego służy?

Zestaw głośnomówiący do samochodu to nic innego jak bezprzewodowy głośnik ze zintegrowanym mikrofonem, który pozwoli nam na swobodne prowadzenie rozmów telefonicznych. Wystarczy, że sparujemy urządzenie z naszym telefonem za pomocą łącza bezprzewodowego Bluetooth.

Wbrew panującym stereotypom, zestaw głośnomówiący to nie to samo, co zestaw słuchawkowy. Ten drugi to zwyczajna słuchawka do ucha, z której można korzystać w aucie, ale i poza nim.

Bluetooth to standard łączności bezprzewodowej. Jak sparować smartfon?

Aby sparować smartfon z zestawem głośnomówiącym, należy połączyć oba urządzenia korzystając z Bluetooth. Ta forma łączności od lat jest używana w urządzeniach elektronicznych.

System Bluetooth jest popularny w smartfonach, laptopach, sprzętach RTV, głośnikach bezprzewodowych, a także w myszkach komputerowych czy klawiaturach. Stosuje się go również do zdalnego zarządzania domowymi sprzętami kuchennymi.

Niemal każdy zestaw głośnomówiący do samochodu wykorzystuje tę technologię. To z pewnością najszybszy sposób na zdalne połączenie telefonu z głośnikiem. Aby sparować zestaw, wystarczy, że uruchomimy głośnik i włączymy Bluetooth w telefonie. 

Potem powinniśmy wyszukać głośnik na liście dostępnych urządzeń. Zasadniczo wystarczy, że zrobimy to tylko raz, a później telefon będzie się łączył z zestawem głośnomówiącym automatycznie. Odległość między smartfonem a głośnikiem może wynosić kilka, a nawet kilkanaście metrów. 

Na co zwrócić uwagę kupując zestaw głośnomówiący do samochodu?

Jeśli szukacie dobrego zestawu głośnomówiącego do samochodu, warto przejrzeć kilka modeli, by wybrać ten najlepszy. Przy zakupie produktu najlepiej kierować się nie ceną, a jakością, jego funkcjami oraz sposobem montażu.

Pierwszym czynnikiem, który z pewnością ma duży wpływ na naszą decyzję zakupową, będzie montaż. Na rynku akcesoriów do samochodu znajdziemy zestawy, które będą przystosowane do montażu na osłonie przeciwsłonecznej. Za pomocą specjalnego klipsa niewielki głośnik umieszczamy w wybranym miejscu.

Dostępne są także zestawy oferujące podłączenie do gniazda zapalniczki samochodowej. To rozwiązanie jest praktyczne, bo nie musimy myśleć o regularnym ładowaniu zestawu.

Wygląd zestawu głośnomówiącego do samochodu również ma znaczenie. Zazwyczaj klasyczne urządzenia Bluetooth mają kluczowe przyciski - do odbierania oraz odrzucania połączeń, a także do sterowania poziomem głośności.

Najważniejsze funkcje zestawu głośnomówiącego do samochodu

To, co jest zdecydowanie najważniejsze w gamie funkcji zestawu głośnomówiącego do samochodu, to możliwość prowadzenia rozmów, czyli odbieranie, jak i kończenie połączeń za pomocą tego samego przycisku. To wygodne rozwiązanie, które zapewni nam maksymalny komfort i bezpieczeństwo.

Kupując zestaw do auta, warto zwrócić uwagę na moc i jakość głośnika, by rozmowy przebiegały bezproblemowo. Do popularnych funkcji, wykorzystywanych przez kierowców należy także wybieranie numerów za pomocą komendy głosowej oraz możliwość wybrania ostatniego numeru.

Niektóre, bardziej zaawansowane zestawy głośnomówiące do samochodu mają ponadto wbudowany transmiter FM oraz kartę pamięci. To dość istotne funkcje, jeśli chcemy odtwarzać muzykę z telefonu przez głośniki w aucie. Muzyka transmitowana jest za pomocą fal radiowych.

W dostępnym slocie na karty pamięci lub urządzenia USB możemy podpiąć nośnik (typu pendrive) z ulubioną muzyką, podcastami lub e-bookami.

Kierowcy najchętniej wybierają modele, które dają im wrażenie, że rozmówca siedzi obok nich w samochodzie. Takie odczucia potęgują, np. systemy wirtualnego dźwięku przestrzennego oraz poprawy sygnału telefonicznego. Ważna jest również funkcja redukcji szumów, która zagwarantuje nam niezakłóconą konwersację z rozmówcą.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas