Wielu kierowców ma ten nawyk. Dla skrzyni biegów jest fatalny w skutkach

Wielu kierowców ma różnego rodzaju nawyki. Niektóre nie są istotne, inne mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo na drodze, a jeszcze inne - na stan techniczny samochodu. Niektóre z przyzwyczajeń mogą np. doprowadzić do rychłej usterki skrzyni biegów.

Wieli kierowców chętnie trzyma dłoń na lewarku skrzyni biegów. Tymczasem mechanicy wiedzą, że takie zachowanie to proszenie się o kłopoty. Dlaczego?

Mechanizm nie jest przystosowany do pracy pod ciągłym obciążeniem., dlatego lewarka zmiany biegów dotykamy tylko na czas zmiany biegu. Następnie dłoń powinna powędrować na kierownicę - taka jest właściwa technika prowadzenia samochodu.

Jak sprawić, by skrzynia biegów działała jak najdłużej bezawaryjnie?

Mechanicy mówią wprost, że banalną metodą na wydłużenie żywotności skrzyni biegów jest delikatna zmiana przełożeń. Wraz ze skracaniem czasu na synchronizację biegu, do kwadratu rośnie wymagana siła synchronizacji. Przełączanie biegów w normalnym tempie i unikanie gwałtownych zmian pozwala wielokrotnie wydłużyć żywotność synchronizatorów, a więc i całej skrzyni. Mechanicy wspominają, że normalna zmiana biegu nie powinna trwać krócej niż pół sekundy.

Reklama

Oprócz wymienionych nawyków mechanicy doradzają też, by kierowcy pamiętali o kilku dodatkowych rzeczach.

Jak traktować skrzynię biegów? Te elementy to podstawa

  • Wrzucaj bieg wsteczny tylko na postoju. Wrzucanie wstecznego podczas toczenia się auta do przodu (nawet powolnego) nie służy skrzyni ręcznej, ale automatyczną wręcz wykańcza. Absolutnie nie wolno tego robić. Kompletnie zatrzymaj auto przed zmianą kierunku poruszania się pojazdu.
  • Nie trzymaj nogi na pedale sprzęgła. Mechanizm powstawania usterki jest tu podobny jak przy trzymaniu ręki na lewarku biegów. W przypadku sprzęgła powoduje to dosunięcie łożyska wyciskowego do sprężyny talerzowej i jego ciągłą pracę. Przy wysprzęgniku centralnym samo łożysko może kosztować kilkaset zł. Pedał sprzęgła służy wyłącznie do "krótkotrwałego użycia".
  • Delikatnie puszczaj pedał sprzęgła. To szczególnie istotne w modelach z dwumasowym kołem zamachowym. Jego trwałość bardzo się skraca, gdy kierowca przyspiesza zwalnianie pedału w końcowej fazie ruchu stopy. Wielu kierowców robi ten błąd bezwiednie. Tymczasem powoduje to uderzanie obu mas koła o siebie i przeciążanie sprężyn wewnętrznych. W autach z kołem dwumasowym puszczaj pedał sprzęgła nieco wolniej.

Jak widać, czasem wystarczy jedynie drobna korekta przyzwyczajeń, by wydłużyć żywotność niektórych podzespołów. Pamiętajmy, że powyższe porady mechaników można zacząć stosować natychmiast. Jest to nawet bardzo zalecane, bowiem potencjalna awaria skrzyni biegów zwykle będzie niezwykle kosztowna.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: porady dla kierowców | skrzynia biegów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy