Widziałeś tajemniczą naklejkę po otwarciu drzwi? Są tam ważne informacje

Czy zwracacie uwagę na naklejkę widoczną po otwarciu drzwi lub po drugiej stronie klapki wlewu paliwa? Prawdopodobnie nie, bo i nie ma zwykle takiej potrzeby. Są jednak momenty, kiedy zawarte tam informacje mogą okazać się kluczowe.

Naklejka widoczna po otwarciu drzwi, zawiera ważne informacje
Naklejka widoczna po otwarciu drzwi, zawiera ważne informacjeINTERIA.PL

Gdzie szukać najważniejszych informacji na temat eksploatacji samochodu? Oczywiście w instrukcji obsługi. Niektóre jednak są umieszczane także na samym samochodzie w formie ukrytych naklejek, dzięki czemu kierowca ma zawsze szybki i łatwy do nich dostęp.

O czym informuje naklejka ukryta za drzwiami lub klapką wlewu paliwa?

Jedną z takich naklejek można zwykle spotkać w dolnych partiach słupka B, po otwarciu drzwi kierowcy. Alternatywnie niektórzy producenci umieszczają ją po drugiej stronie klapki wlewu paliwa.

Znajdziemy tam informacje na temat optymalnego ciśnienia powietrza w oponach. Wartości podawane przez producenta przydadzą się w momencie, gdy zauważymy zbyt niskie ciśnienie w jednym z kół lub profilaktycznie sprawdzimy stan ogumienia i ciśnienia we wszystkich kołach.

Odczytanie informacji zawartych na naklejce jest banalnie proste. Producenci często umieszczają na naklejce rysunek koła, a tuż obok pojawia się tabela, gdzie zaprezentowano właściwy poziom napompowania kół w zależności od obciążenia samochodu. Znaki graficzne prezentujące liczbę osób oraz ilość przewożonego bagażu znajdują się przy wartościach ciśnienia w ogumieniu. Bardzo często te parametry różnią się w zależności od rozmiaru obręczy w danym egzemplarzu samochodu.

Mogą tam znaleźć się także informacje na temat przewidzianych przez producenta rozmiarów opon oraz felg.

Jakie ciśnienie powinny mieć koła w samochodzie?

Na to pytanie odpowiedź znajdziemy właśnie na omawianej naklejce. Jest to o tyle istotne, że zbyt małe lub zbyt duże ciśnienie może negatywnie wpłynąć na prowadzenie samochodu na drodze, przyczepność oraz drogę hamowania.

Z kolei jazda ze zbyt niskim ciśnieniem w kołach zwiększy średnie zużycie paliwa, a jakiekolwiek odstępstwa od fabrycznych norm spowodują szybsze zużywanie się opon.

Samo ciśnienie może zauważalnie różnić się zależnie od modelu samochodu i rozmiarów opon. Dlatego też nie ma jednej uniwersalnej tabelki, tylko w każdym samochodzie producent stosuje naklejkę, wyjaśniającą dokładnie kwestie ciśnienia w oponach.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas