Używanie klimatyzacji może się skończyć mandatem. Ważny detal w przepisach

Gorące letnie dni to czas kiedy każdy kierowca wyjątkowo doceni fakt, że jego auto jest wyposażone w klimatyzację. Niestety nieprawidłowe używanie klimy może skończyć się dla nas mandatem. Ważny w tym przypadku jest jeden przepis i błąd, który popełnia wielu kierowców w trakcie upałów.

Klimatyzacja samochodowa to układ, który znacząco poprawia komfort korzystania z samochodu w okresie letnim, kiedy temperatury sięgają 25-30 stopni Celsjusza. To ona ratuje nas w gorące dni kiedy musimy dojechać do pracy, czy podczas stania w korkach w słoneczny dzień. Niestety aby klimatyzacja działała wydajnie i prawidłowo samochód musi mieć uruchomiony silnik.

Nie ma mandatu za klimatyzację

Samo korzystanie z klimatyzacji nie jest w żaden sposób powodem do tego, aby kierowca został ukarany mandatem. Używanie klimy w niewłaściwy sposób może jednak przyczynić się do tego, że popełnimy wykroczenie, o którym nawet nie pomyślimy. Chodzi o postój z uruchomionym silnikiem. Przyjmijmy dwa scenariusze, które zdarzają się najczęściej w tym przypadku.

Reklama

Odpalasz samochód i zostawiasz by się schłodził

Gdy po kilku godzinach postoju samochodu na słońcu otwieramy drzwi, uderza nas fala gorącego powietrza. Najlepszą metodą na szybkie schłodzenie auta jest odpalenie silnika i uruchomienie klimatyzacji. Pozostawiamy auto na postoju na kilka minut żeby się schłodziło, często nie siedząc w środku.

Tu popełniamy pierwsze wykroczenie z artykułu 60 ustęp 2, punkt 3 Prawa o Ruchu Drogowym:

Mandatem za to wykroczenie jest grzywna w wysokości 100 zł, bez punktów karnych.

Zatrzymujesz się i nie gasisz klimatyzacji

Drugim scenariuszem może być sytuacja gdy jadąc samochodem zatrzymujemy się na chwilę przed sklepem lub marketem i nie gasimy samochodu, by klimatyzacja działała nieprzerwanie. Czasem bywa tak gdy na przykład nasz pasażer/pasażerka wysiada na chwilę by zrobić szybkie zakupy lub załatwić jakąś sprawę. W tym przypadku samochód stoi przez kilka minut z uruchomionym silnikiem, a nawet gdy kierowca znajduje się w środku dochodzi do naruszenia przepisów z artykułu 60, ustępu 2 punktu 2 PoRD:

Za to wykroczenie kierujący może zostać ukaranym mandatem w wysokości 300 zł.

Jak długo auto może być uruchomione na postoju?

Policjant może zdecydować się na ukaranie nas mandatem za długotrwały postój z uruchomionym silnikiem, czyli złamanie powyższego artykułu kiedy silnik jest uruchomiony na postoju przez czas dłuższy niż minutę. Ta zasada nie dotyczy oczywiście sytuacji kiedy stoimy w korku lub na światłach. Podobna zasada dotyczy nie tylko korzystania z klimatyzacji w celu schłodzenia samochodu, ale również na przykład podczas skrobania i rozmrażania szyb w samochodzie w zimie, czy też odparowywania jesienią lub wiosną. To również częsty błąd popełniany przez kierowców - odpalają silnik samochodu, by uruchomić ogrzewanie lub nawiew. W ten sposób powodują uciążliwość i szkodliwą emisję spalin do atmosfery. 

Jak uniknąć mandatu za klimatyzację?

Aby uniknąć kłopotów związanych z korzystaniem z klimatyzacji na postoju wystarczy stosować się do przepisów i nie pozostawiać uruchomionego samochodu na postoju przez dłużej niż minutę, ani nie oddalać się od auta (nie pozostawać na zewnątrz samochodu), uruchomiony silnik. Warto również wspomnieć, że korzystanie z klimatyzacji na postoju może doprowadzić do jej awarii lub nieprawidłowego, mało wydajnego działania. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: klimatyzacja samochodowa | mandaty | przepisy drogowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy