Przegląd auta na wiosnę. Co trzeba sprawdzić po zimie?
Zima to wymagający okres dla każdego samochodu. Sól drogowa, niskie temperatury i wilgoć negatywnie wpływają na wiele elementów pojazdu. Dlatego tak ważne jest, aby po ustąpieniu zimowych warunków atmosferycznych przeprowadzić dokładny przegląd auta. Pozwoli to na zweryfikowanie jego stanu technicznego i zapewni bezpieczną jazdę w nadchodzących miesiącach.
Po trudnym okresie zimowym warto przygotować auto na nowy sezon. Szczególnie, że po wymagającej zimie, kolejny sprawdzian sprawności nasz pojazd przejdzie juz najbliższego lata.
Wiosenny przegląd warto rozpocząć od dokładnego obejrzenia karoserii. Należy zwrócić szczególną uwagę na:
- Stan blacharki: Rdza to jeden z największych wrogów karoserii. Po zimie warto sprawdzić, czy nie pojawiła się ona na progach, nadkolach, elementach układu wydechowego i innych newralgicznych punktach. W przypadku wykrycia ognisk korozji należy jak najszybciej zabezpieczyć dotknięte nią elementy, aby zapobiec dalszemu rozwojowi problemu.
- Uszkodzenia mechaniczne: Podczas zimowej eksploatacji łatwo o uderzenie krawędź dziury w jezdni lub wystający z podłoża element. Należy sprawdzić, czy nie doszło do pęknięć, deformacji lub innych uszkodzeń mechanicznych podwozia czy elementów zawieszenia.
- Stan przewodów i elementów gumowych: Niskie temperatury negatywnie wpływają na stan przewodów hamulcowych, paliwowych i innych elementów gumowych. Należy sprawdzić, czy nie są one popękane, przetarte lub wykazują inne oznaki zużycia.
Kolejnym ważnym punktem przeglądu jest kontrola poziomu i stanu płynów eksploatacyjnych:
- Oleje: Należy sprawdzić poziom i stan oleju silnikowego, a także oleju w skrzyni biegów. W razie potrzeby należy uzupełnić ewentualny niedobór, lub wymienić na nowe, zgodnie z zaleceniami producenta.
- Płyny hamulcowy i chłodniczy: Poziom i stan tych płynów ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Należy je regularnie kontrolować i uzupełniać, a w razie potrzeby wymienić.
- Płyn do spryskiwaczy: Po zimie dobrze jest wymienić płyn do spryskiwaczy na letni.
Przed wymianą opon na komplet letnich z poprzedniego roku, warto poszukać śladów nierównomiernego zużycia, pęknięć czy innych uszkodzeń. Minimalna głębokość bieżnika dla opon letnich to 1,6 mm, ale dla bezpieczeństwa nie zaleca się zakładania opon, których bieżnik jest zużyty do wysokości 3 mm.
Po zimie warto sprawdzić stan hamulców. Należy zwrócić uwagę na:
- Poziom płynu hamulcowego: Płyn hamulcowy jest higroskopijny, co oznacza, że pochłania wilgoć. Z czasem może to doprowadzić do obniżenia temperatury jego wrzenia i pogorszenia skuteczności hamowania.
- Stan tarcz i klocków hamulcowych: Tarcze i klocki hamulcowe ulegają zużyciu podczas eksploatacji, szczególnie zimą, gdy mają kontakt z solą czy zabrudzeniami. Należy sprawdzić ich grubość i stan powierzchni. Słuchaj, czy podczas hamowania nie pojawiają się niepokojące dźwięki, które mogą świadczyć o konieczności wymiany elementów układu hamulcowego.
Akumulator to jeden z najważniejszych elementów każdego samochodu. Po zimie warto sprawdzić jego kondycję. Można to zrobić w warsztacie samochodowym lub samodzielnie, za pomocą specjalnego miernika. W przypadku słabego akumulatora należy go podładować za pomocą prostownika. Jeśli w krótkim czasie po ładowaniu ponownie osłabnie – trzeba go wymienić na nowy.
Po zimie warto również wymienić filtry:
- Filtr powietrza: oczyszcza powietrze zasysane przez silnik. Zużyty filtr może doprowadzić do spadku mocy i pogorszenia osiągów silnika.
- Filtr paliwa: oczyszcza paliwo przed podaniem go do silnika. Zużyty filtr może doprowadzić do problemów z uruchomieniem silnika, spadku mocy i zwiększonego zużycia paliwa.
- Filtr kabinowy: oczyszcza powietrze wewnątrz samochodu. Zużyty filtr może pogorszyć komfort jazdy i być przyczyną alergii.
Kolejny punkt na liście to serwis układu klimatyzacji (wraz z wymianą filtra powietrza). Odgrzybienie i sprawdzenie poziomu czynnika chłodniczego pozwoli na wydajną pracę klimatyzacji w cieplejsze dni. Pozwoli to na usunięcie zanieczyszczeń i bakterii, które nagromadziły się w układzie klimatyzacji podczas zimowych miesięcy. Zapobiegnie to nieprzyjemnym zapachom i zapewni komfortowe warunki jazdy w letnie upały.
Wycieraczki często są intensywnie eksploatowane podczas zimy. Sprawdź, czy gumki wycieraczek nie są uszkodzone i czy dobrze zbierają wodę z szyby. Jeśli wycieraczki smużą lub nie usuwają efektywnie wody, należy je wymienić. Przed wymianą można spróbować oczyścić pióra wycieraczek - być może to wystarczy, by ich praca znów była efektywna.
Należy sprawdzić stan oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego samochodu. W przypadku przepalonych żarówek należy je wymienić na nowe. Warto również sprawdzić i wyregulować ustawienie reflektorów.
Przeprowadzenie wiosennej kontroli pozwoli na wczesne zdiagnozowanie ewentualnych problemów i usunięcie zagrożeń, zanim przerodzą się w awarię, albo staną przyczyną odmowy zaliczenia kolejnego badania technicznego. To również kwestia naszego bezpieczeństwa - jeśli pojazd nie będzie w optymalnym stanie, zamiast zawieźć nas na miejsce, może nas zawieść w trasie i niepotrzebnie przedłużyć podróż, albo przyczynić się do wystąpienia wypadku.