Po co są czarne kropki na szybie samochodu? Pełnią ważną rolę

Czarne kropki na przedniej szybie spełniają kilka ważnych zadań. Sprawdzamy, w jakim celu pojawiają się na przedniej szybie. Wbrew obiegowej opinii, ich głównym zadaniem nie jest ochrona kierowcy przed słońcem.

Czarne kropki (frit) na szybie - co to jest?

Czarne kropki, nazywane popularnie fritem, wbrew pozorom nie są naklejką. To ceramiczna emalia nakładana metodą sitodruku, a następnie spiekana pod wysoką temperaturą wraz z szybą samochodu. Jest bardzo ważna w procesie montażu przedniej szyby w samochodzie.

Do czego służą czarne kropki (frit)?

Brak czarnej obwódki o chropowatej strukturze mocno utrudniłby, a nawet uniemożliwiłby odpowiednie zamocowanie szyby. Odpowiada za to ich wewnętrzna strona, której zadaniem jest ochrona kleju przed degradującym działaniem promieni słonecznych. Dzięki temu spoiwo utrzymuje swoje właściwości przez lata. Oprócz tego frit pozwala ukryć klej mocujący szybę.

Reklama

Kropki występujące na fricie zapobiegają powstawaniu dużej różnicy temperatur na powierzchni szklanej, które mogą doprowadzić do jej uszkodzenia. Kolejna sprawą jest zapobieganie powstawaniu optycznych zniekształceń w wyniku różnic temperatur.

Czarne kropki wokół lusterka wstecznego - co oznaczają?

Czarne kropki pojawiające się wokół miejsca montażu lusterka wstecznego są nakładane z myślą o kierowcy. Zapobiegają oślepianiu przez intensywne promienie słoneczne i występują w miejscach, których nie da się zasłonić osłonami przeciwsłonecznymi.

Czarne kropki i data produkcji szyby - jak odczytać?

Czarne kropki pojawiają się w różnych innych miejscach na przedniej szybie. W wielu samochodach znajdziemy je w prawym, dolnym rogu pod oznaczeniem producenta szyby. Na ich podstawie można sprawdzić rok i miesiąc produkcji szyby. Liczba kropek oznacza miesiąc, a towarzysząca cyfra - rok. 

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy