Obowiązkowe wyposażenie roweru. Brak oznacza kosztowny mandat

Gdy kupujemy samochód w salonie, musi on posiadać wszystkie elementy wymagane przepisami prawa. W przypadku rowerów sytuacja jest inna - o to, by mógł legalnie poruszać się po drogach publicznych, musi zadbać kupujący. Jeśli tego nie zrobi - naraża się na mandat.

Coraz chętniej przesiadamy się na rowery i to niezależnie od pory roku. Latem drogi rowerowe w miastach są niemal bez przerwy zapełnione rowerzystami. Jedni jeżdżą dla relaksu, inni wykorzystują rowery jako najwygodniejszy środek transportu. Nie każdy pamięta, że rower, by mógł być dopuszczony do ruchu, musi posiadać ściśle określone elementy wyposażenia. 

Obowiązkowe wyposażenie roweru w Polsce

Kwestie dotyczące obowiązkowego wyposażenia rowerów zebrano w Rozporządzeniu ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Zgodnie z nim, każdy rower powinien być wyposażony w:

Reklama
  • jedno przednie światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu
  • co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej z tyłu
  • przynajmniej  jeden skutecznie działający hamulec 
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku

Przepisy doprecyzowują, że światła nie mogą być one umieszczone wyżej niż 150 cm i nie niżej niż 25 mm od powierzchni jezdni. Rozporządzenie dopuszcza także światła migające pozycyjne. Do tego światła odblaskowe barwy żółtej mogą być umieszczone na pedałach roweru.

W rowerach, wózkach rowerowych i przyczepach rowerowych można również stosować odblaskowe paski w kształcie ciągłego pierścienia umieszczone na bokach opony lub elementy odblaskowe w kształcie ciągłego pierścienia na bocznych płaszczyznach kół. Co ważne, jeśli konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia rowerzyście sygnalizowanie ręką zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu, taki pojazd powinien być wyposażony w kierunkowskazy.

Ile wynosi mandat za niekompletne wyposażenie roweru?

Co prawda kontrole rowerzystów zdarzają się rzadko, ale powinni oni pamiętać o ciążących na nich obowiązkach. Po pierwsze - w ten sposób podnoszą poziom bezpieczeństwa swój i innych, a po drugie, w razie np. kolizji, wytrącą sprawcy z ręki argument, że np. nie dostrzegł nas, bo nie mieliśmy światła. Warto przy tym zaznaczyć, że w przeciwieństwie do samochodów brak oświetlenia nie jest karany w czasie dnia, w normalnych warunkach przejrzystości. Jeśli jednak nie korzystamy z oświetlenia w warunkach pogorszonej widoczności, mandat może wynieść do 20 do nawet 500 zł.

Czy rowerzysta ma zawsze pierwszeństwo na przejeździe dla rowerów?

Dodatkowe wyposażenie roweru

Lista elementów wyposażenia roweru wymaganego przez prawo nie jest długa i trudno uznać którykolwiek element za zbędny. To absolutne minimum, a rowerzysta, któremu zależy na bezpieczeństwie oraz wygodzie, powinien zainwestować w dodatkowe elementy wyposażenia. Pierwszy na tej liście jest kask rowerowy. prawo nie wymaga, by z niego korzystać, ale ochrona jaką zapewnia, ewidentnie przekonuje, że warto się w niego uzbroić. W naszych warunkach warto zaopatrzyć się także w błotniki – docenimy je szczególnie w czasie dalszych podróży, podczas których przydatne mogą być także podstawowe narzędzia. Pozwolą na szybką naprawę drobnych usterek, a także regulację działania różnych elementów. Wśród innych przydatnych rzeczy, warto wymienić choćby bidon, pompkę oraz uchwyt na smartfona. Rowerzysta korzystający podczas jazdy z nawigacji to obecnie żaden zaskakujący widok.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rower
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy