O co chodzi w mandacie za brudną szybę? Naprawdę można go dostać
Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, że w Polsce można dostać mandat również za brudną szybę. Sprawdzamy, na jakiej podstawie funkcjonariusz może nałożyć taki mandat.
Spis treści:
Większość mandatów wystawianych przez policję dotyczy wykroczeń prędkości lub niebezpiecznych zachowań kierowców. Okazuje się, że mandat można dostać również za wiele innych niedopatrzeń. Jednym z nich jest jazda z brudną szybą. Brzmi absurdalnie, ale ma swoje uzasadnienie.
Czysta szyba zapewnia bezpieczeństwo jazdy
Czysta przednia szyba jest bardzo ważna ze względu na bezpieczeństwo jazdy. Gwarantuje kierowcy odpowiednią widoczność do przodu, a także umożliwia obserwowania innych uczestników ruchu drogowego, w tym pieszych i rowerzystów. Dzięki czystej przedniej szybie, kierowca może bezpiecznie obserwować sytuację na drodze i planować manewry.
Mandat za brudną szybę i nie tylko
Podstawę do ukarania kierowcy za brudne szyby daje Ustawa Prawo o ruchu drogowym, a konkretnie art. 66 ust.1 pkt 1 i 5. Stanowią one, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu i nie narażało kogokolwiek na szkodę oraz zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy.
Mandat za brudną szybę najczęściej jest nakładany w zimowych warunkach. Przednia szyba może być wtedy pokryta śniegiem, lodem lub szronem. Wielu kierowców nie trudzi się zbytnio z odśnieżaniem samochodu przed rozpoczęciem jazdy i odsłania wyłącznie fragment szyby. Zabrudzenia po lewej i prawej stronie mogą znacząco wpłynąć na widoczność.
Ten sam mandat można dostać również w sytuacji, gdy przednia szyba jest zasłaniana firankami, proporczykami, pluszowymi misiami lub innymi przedmiotami, które pojawią się na kokpicie.
Ile wynosi mandat za brudną szybę?
Przednia szyba ma ogromne znaczenie dla widoczności i bezpieczeństwa kierowcy. Dlatego mandat za brudną szybę przewidziany w taryfikatorze wynosi nawet 500 złotych, ale to nie koniec problemów. Jeśli policjant skieruje wniosek o ukaranie do sądu, można się spodziewać kary w wysokości nawet do 5 tys. zł.
Górna granica grzywny jest nakładana w sytuacji, gdy zabrudzenia na szybie ograniczyły widoczność na tyle, że przyczyniły się do kolizji drogowej.
***