​Nie zwracasz uwagi na te rzeczy? Opony zaraz będą do wyrzucenia

Wymiana opon to wydatek, który jest wliczony co kilka lat w eksploatację samochodu. Wielu kierowców nie ma pojęcia, jak odpowiednio dbać o ogumienie. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, żeby wydłużyć żywot opon samochodowych.

Opony to jeden z kluczowych elementów pojazdu, który wpływa na właściwości jezdne i bezpieczeństwo. Dlatego każdy kierowca powinien przykładać odpowiednią uwagę do ich stanu, a także dbać o ogumienie, żeby maksymalnie opóźnić proces jego starzenia i degradacji.

Styl jazdy i stan nawierzchni

Pierwszym punktem jest oczywiście odpowiednie użytkowanie samochodu. Styl jazdy ma kluczowy wpływ na trwałość opon. Ostre ruszanie spod świateł i hamowanie, a także dynamiczna jazda w zakrętach będą powodować szybkie skracanie żywota opon. Taki sam wpływ będzie miała spokojna jazda, ale z dużym obciążeniem.

Stan nawierzchni ma również mocny wpływ na zużycie opon. Zniszczona nawierzchnia lub zupełnie nowa droga z dużą ilością ostrego żwiru mogą wpływać na degradację bieżnika.

Nieprawidłowe ciśnienie

Od wielu lat eksperci od bezpiecznej jazdy przypominają o konieczności regularnego monitorowania ciśnienia w ogumieniu. Wiele kampanii społecznych uświadamiających kierowców informowało o tej kwestii. Zbyt niskie i zbyt wysokie ciśnienie jest zabójcze dla opon. Skraca się wtedy ich żywotność, bieżnik zużywa się nierównomiernie, a podatność na uszkodzenia jest jeszcze większa.

Reklama

Niskie ciśnienie zauważalnie wpływa na pogorszenie właściwości jezdnych. Samochód staje się niestabilny przy nagłych manewrach, a do tego wzrasta zużycie paliwa z powodu zwiększonych oporów toczenia.

Warto regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach, a jego prawidłowa wartość jest często zapisana na naklejce znajdującej się na słupku drzwi lub przy klapce wlew paliwa. Jeśli wynik odstaje znacząco, warto dopompować lub spuścić powietrze. Trzeba pamiętać, aby kontrolę przeprowadzić, gdy opony są zimne. Podczas jazdy ciśnienie może wzrosnąć nawet o 0,2 bara.

Uszkodzenia ściany bocznej

Jazda ze zbyt niskim ciśnieniem w oponach może doprowadzić do uszkodzenia ścian bocznych. Szczególnie, gdy kierowca wjedzie w nierówności lub często podjeżdża pod krawężniki. Uszkodzona warstwa kordu opony może prowadzić do powstawania wybrzuszeń na boku opony. To oznacza, że ogumienie uległo nieodwracalnemu zniszczeniu i nadaje się do wyrzucenia.

Źle wyważone opony

Warto przy okazji zmiany ogumienia z letniego na zimowe (lub na odwrót) sprawdzić wyważenie kół. Nieprawidłowo wyważone koła będą "bić" przy prędkościach 80-120 km/h, a wibracje przyspieszą zużycie łożysk, tulei oraz sworzni. Taki stan rzeczy wpływa również na przyspieszone zużycie bieżnika.

Nieprawidłowa geometria kół

Warto raz na kilka lat sprawdzić, czy koła i osie w samochodzie są odpowiednio ustawione. Niewłaściwa geometria układu zawieszenia obniża bezpieczeństwo jazdy, a przy okazji wpływa na degradację i nierównomiernie zużycie bieżnika.  

Ochrona przed słońcem i promieniami UV

W krajach o bardzo dużym nasłonecznieniu wielu kierowców osłania opony specjalnymi matami lub kartonem podczas postoju na parkingu. To jeden ze sposobów na zabezpieczenie przed degradacją gumy powodowaną promieniowaniem ultrafioletowym. Najbardziej narażone są boki opon, które często są eksponowane na bezpośrednie działanie słońca. Z czasem mogą się pojawić drobne pęknięcia. Dlatego warto regularnie konserwować ogumienie specjalnymi kosmetykami, jak czernidło z filtrem UV.

Regularna wymiana opon

Proces starzenia gumy jest procesem, którego nie da się zatrzymać. Trzeba mieć na uwadze, że opony powinno się wymieniać maksymalnie po 10 latach od daty produkcji lub sześciu latach użytkowania. Rok produkcji można jest nabity na ściance bocznej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: opony | porady
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy