Nawet nie wiesz, ile ukrytych funkcji ma twoje auto. One ułatwiają życie 

Producenci samochodów często wyposażają swoje produkty w ukryte funkcje. Niektóre są montowane ze względu na przepisy, inne ze względu na bezpieczeństwo lub komfort użytkowania. Warto wiedzieć, jakie tajemnice skrywa nasz samochód. Mogą się przydać w awaryjnych sytuacjach.

Samochody mają wiele ukrytych funkcji o których kierowcy mogą nie wiedzieć lub po prostu nie pamiętać. Większość z nich jest zapisana w obszernych instrukcjach obsługi, których zwykle nikt nie czyta od deski do deski. Warto poznać niektóre z tych rozwiązań, zanim zaczniemy wzywać pomoc drogowa.

Strzałka z wlewem paliwa

Osoby często zmieniające samochody powinny zapamiętać sztuczkę, która pozwoli idealnie ustawić się przy dystrybutorze z paliwem. Nawet w sytuacji, gdy nie wiedzą, z której strony jest wlew. W większości nowych samochodów na tarczy wskaźnika znajduje się strzałka wskazująca stronę. Jeśli jej nie ma, to zwykle wlew umieszczono po tej stronie, gdzie na desce rozdzielczej znajduje się wlew paliwa. 

Reklama

Ukryty zamek

W nowych samochodach z systemem bezkluczykowym lub zamkiem sterowanym pilotem rzadko zastanawiamy się, gdzie znajduje się awaryjne otwieranie. Zamek i miejsce na kluczyk znajdują się najczęściej pod zaślepką klamki po stronie kierowcy. Żeby się do nich dostać, wystarczy usunąć plastikową osłonę. Grot kluczyka jest zwykle ukryty w pilocie. Wystarczy dobrze obejrzeć kluczyk, żeby znaleźć przycisk odblokowujący wysuwanie kluczyka z obudowy.

Dwa tryby lusterka wewnętrznego

Ta funkcja jest dostępna w samochodach już od kilku dekad. Specjalna dźwignia umieszczona pod lusterkiem pozwala przestawić je w tryb, który pozwoli zmniejszyć rażące światła jadących za nami samochodów. Później wystarczy przełączyć je z powrotem przy pomocy tej samej dźwigni. 

Maska w pozycji serwisowej

W wielu samochodach maska otwierana w pozycji standardowej może skutecznie utrudniać dostęp do niektórych elementów silnika. Dlatego producenci przewidzieli możliwość otwierania maski w pozycji serwisowej, która jednocześnie nie wymaga demontażu tego elementu. Po odblokowaniu specjalnych zatrzasków, maskę można ustawić w pozycji pionowej i zyskać w ten sposób dostęp np. do podszybia.

Awaryjne otwieranie bagażnika od wewnątrz

W wielu samochodach, a już na pewno we wszystkich produkowanych na rynek amerykański, znajdziemy cięgło do awaryjnego otwierania klapy bagażnika od wewnątrz. Tak na wszelki wypadek, gdyby ktoś zatrzasnął się w przestrzeni bagażowej. Element jest wykonany z jaskrawego plastiku, który często świeci w ciemności, żeby ułatwić jego lokalizację.

Odblokowanie automatycznej skrzyni biegów

Jeśli w samochodzie z automatyczną skrzynią biegów zablokuje się stacyjka lub rozładuje akumulator, przydaje się funkcja pozwalająca odblokować lewarek i przełączyć skrzynię z położenia parkingowego "P" w neutralne "N". Zwykle w okolicy dźwigni znajduje się przycisk lub niewielka szczelina z napisem "shift lock". Zwykle trzeba wcisnąć przycisk lub wsunąć kluczyk, żeby zwolnić blokadę. 

Awaryjne otwieranie wlewu paliwa

Podczas zimowych przymrozków często zdarza się, że nie można otworzyć klapki wlewu paliwa, ponieważ siłownik centralnego zamka przymarzł. Czasami niepotrzebne są mrozy, żeby doszło do awarii tego elementu. Wtedy na pomoc przychodzi ukryta dźwignia służąca do odblokowywania klapki wlewu. Szukamy jej w bagażniku pod tapicerowanym boczkiem lub klapką serwisową od strony wlewu paliwa.

Rozładowany kluczyk elektroniczny

Bezprzewodowe kluczyki do samochodu mogą się czasem rozładować lub ich zasięg z jakiegoś powodu jest mocno ograniczony. W takich samochodach nie ma awaryjnej stacyjki, ale często na kolumnie kierownicy lub w tunelu środkowym znajduje się miejsce oznaczone piktogramem kluczyka. To właśnie tam jest umieszczona antena transpondera, która może działać na minimalną odległość i wzbudzić transponder w kluczyku, a następnie odczytać z niego sygnał. Wystarczy zbliżyć rozładowany kluczyk w to miejsce, a następnie wcisnąć przycisk start.

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy