Nadchodzi fala mrozów. Jak szybko i skutecznie rozgrzać kabinę auta?

Najpierw spore opady śniegu, następnie mróz. Tak wygląda początek grudnia 2023 roku. Dla kierowców to złe wiadomości. Kierowcy muszą odśnieżać i usuwać lód a potem marzną, siedząc wyziębionych kabinach. Jest jednak jeden prosty trik, by kabina samochodu nagrzała się szybciej. Chodzi o przycisk ze strzałką, otoczoną rysunkiem samochodu.

Włącz obieg zamknięty, gdy chcesz szybko nagrzać kabinę

Zwykle na konsoli centralnej, w okolicy panelu sterowania nawiewami, znajduje się przycisk lub suwak oznaczony symbolem samochodu, w który wpisano strzałkę. Pozwala on na włączenie obiegu wewnętrznego zwanego też obiegiem zamkniętym. Niezależnie od nazwy chodzi o samo - wentylacja pokładowa (klimatyzacja lub nawiew) przestaje pobierać powietrze spoza kabiny. To, które już jest w kabinie zaczyna wówczas krążyć w obiegu zamkniętym.

Dzięki temu kabina samochodu nagrzeje się znacznie szybciej, bo podgrzewane będzie cały czas to samo powietrze, a nie nowe, zmrożone pobierane spoza samochodu.

Reklama

Obieg zamknięty nie tylko do jazdy w korku

Obieg ten jest przydatny w kilku sytuacjach, gdy stoimy w korku za dymiącym autem lub przejeżdżamy przez okolice, gdzie występują np. nieprzyjemne zapachy lub dym z kominów. Z obiegu zamkniętego można korzystać często niezależnie od pory roku. 

Obieg zamknięty w czasie gorącej aury pozwala szybciej schłodzić kabinę, a w czasie mrozów ułatwia szybsze nagrzewanie kabiny pasażerskiej. Jednak z obiegu wewnętrznego trzeba umieć korzystać umiejętnie. Nie należy jeździć cały czas z włączoną wewnętrzną cyrkulacją powietrza. 

Obieg wewnętrzny ma jedną wadę. Powoduje parowanie szyb

Negatywne efekty jazdy z włączonym obiegiem wewnętrznym widać czasem już po kilku minutach, ponieważ zaczynają wtedy parować szyby, a w rogach mogą nawet zbierać się krople wilgoci. Wszystko dlatego, że kabina nie jest wystarczająco wentylowana. 

Brak świeżego powietrza i gorszego dostępu do tlenu prowadzi do powstawania zaduchu, obniżając komfort podróżowania wszystkim pasażerom znajdującym się na pokładzie samochodu. Szczególnie niebezpieczne może być doprowadzanie do takiej sytuacji podczas jazdy nocą. Niedostatek świeżego powietrza może doprowadzić do senności kierowcy. 


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: samochód zimą | porady dla kierowców
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy