Na tym skrzyżowaniu ginie jedna osoba rocznie. Mieszkańcy protestują

Skrzyżowanie gwiaździste w łódzkiej gminie Nowosolna może przyprawiać kierowców o zawrót głowy - krzyżuje się tu osiem ulic na planie słońca i mimo, że często dochodzi tu do kolizji i wypadków, w tym śmiertelnych, a mieszkańcy od dawna postulują o przebudowę, do tej pory krzyżówka wygląda bardzo podobnie do układu, który wprowadzono tu jeszcze w XIX wieku.

Zapewne jednym z najsłynniejszych skrzyżowań w Europie jest tak zwane magiczne rondo w Swindon, które łączy pięć dróg i składa się z pięciu mini-rond. Tymczasem skrzyżowanie w łódzkiej gminie Nowosolna to także ewenement w skali naszego kontynentu - podobny układ dróg można spotkać jeszcze tylko w Paryżu przy Łuku Triumfalnym, gdzie na placu de Gaulle’a łączy się aż dwanaście ulic. Mieszkańcy Nowosolnej od lat domagają się przebudowy skrzyżowania, które w 1806 roku zbudowali Holendrzy i zmiany organizacji ruchu. Niestety, mimo licznych projektów, nadal nie podjęto działań w tym kierunku.

Reklama

Skrzyżowanie gwiaździste w gminie Nowosolna

Łączy siedem ulic (w tym jedną z dwóch stron) - Byszewską, Granińską, Kasprowicza, Pomorską, Jugosłowiańską, Pomorską i Wiączyńską. Kierowcy, którzy wjadą tu pierwszy raz będą musieli zachować szczególną ostrożność, bo ruch w tym miejscu jest spory - znajduje się tu dyskont znanej sieci spożywczej, w gmine powstało wiele nowych osiedli, a więc przybyło mieszkańców. Co prawda droga nr 72 nie jest już główną trasą wylotową w kierunku Warszawy, ale mimo to przepływ aut (a także autobusów, w pobliżu skrzyżowania znajduje się pętla) jest ogromny. W ciągu ostatnich lat średnio na skrzyżowaniu dochodziło do jednego śmiertelnego wypadku rocznie. 

W 2019 roku skrzyżowanie utraciło status zabytku, to do dzisiaj urzędnicza machina nie rozpędziła się na tyle, by je przebudować i zorganizować tu rondo - i to mimo licznych protestów mieszkańców.

Drugie, podobne skrzyżowanie o pajęczynowej konstrukcji znajduje się w miejscowości Pokój koło Opola, ale w tamtym miejscu funkcjonuje rondo - tu także zbiega się aż siedem ulic, ale przejazd przez skrzyżowanie nie sprawia kierowcom większych problemów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: skrzyżowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy