Mapy i nawigacja w Android Auto. Jaką aplikację wybrać w trasę?

Wybierając sposób uruchomienia nawigacji w samochodzie, warto zastanowić się nad skorzystaniem z Android Auto. Jego funkcje ułatwiają obsługę telefonu i najistotniejszych dla nas aplikacji, czyniąc jazdę bezpieczniejszą i bardziej komfortową. Do niedawna Android Auto zapewniał tylko dostęp do Google Maps i Waze. Od jakiegoś czasu w systemie pojawiają się nie tylko aplikacje od Google, ale też od innych dostawców, np. AutoMapy, Yanosika czy TomTom.

Android Auto oferuje wygodny dostęp do istotnych funkcji telefonu na wyświetlaczu w samochodzie. Współpracuje z systemami od Androida 6 w górę, jednak dopiero od wersji 10 jest fabrycznie instalowana w smartfonach. 

W Android Auto asystent Google gwarantuje korzystanie z systemu bez dotykania ekranu. Wystarczą jedynie proste komendy głosowe, aby wysłać wiadomość tekstową lub ustawić odpowiedni cel podróży. Funkcje umożliwiające słuchanie muzyki, podcastów, czy sprawdzanie wiadomości to tylko dodatki. Najważniejsza w Android Auto jest bowiem możliwość korzystania z nawigacji, a aplikacji do tego służących jest naprawdę wiele.

Reklama

Google Maps to podstawowa i najczęściej wybierana nawigacja w Android Auto

Każdy użytkownik komputera i telefonu z Androidem na pewno co najmniej raz korzystał z Google Maps. Nie dziwi więc fakt, że jest to najpopularniejsza nawigacja w Android Auto. 

Jej najważniejsze funkcje to przede wszystkim wyszukiwanie alternatywnych tras, możliwość ustawienia drogi z pominięciem płatnych odcinków czy monitorowanie na bieżąco natężenia ruchu. 

Użytkownicy mają również możliwość ostrzegania się nawzajem poprzez przypinanie w określonych miejscach uwag o wypadkach lub kontrolach prędkości. Na uwagę zasługuje szybkie wyszukiwanie określonych miejsc oraz szczegółowe oznaczenie miejsc, takich jak restauracje czy stacje benzynowe.

Waze w Android Auto. Nawigacja z rodziny Google

W przypadku aplikacji Waze, na szczególną uwagę zasługuje jej interfejs, który jest schludny, a przez to przyjemniej się na niego patrzy oraz łatwiej odczytuje informacje. Oprócz standardowego nawigowania i wybierania najkorzystniejszej trasy przejazdu posiada dodatkowe funkcje, które angażują użytkowników. 

W dużej mierze to społeczność ma przyczyniać się do użyteczności aplikacji, ponieważ to do niej należy oznaczanie wypadków, miejsc kontroli policyjnej czy innych nieplanowanych zdarzeń i utrudnień. Android Auto zapewnia nam już prostą obsługę nawigacji i jednoczesnego odtwarzania muzyki. Waze również posiada taką możliwość. Wystarczy połączyć się z kontem na Spotify i sterować muzyką bez wychodzenia z nawigacji.

AutoMapa, czyli szeroki wybór nawigacji w Android Auto

Android Auto nie ogranicza się jedynie do dwóch największych nawigacji. Od jakiegoś czasu oferuje znacznie szerszy wybór map. Przy pomocy oprogramowania można uruchomić AutoMapę. Na początku miała ona wiele problemów technicznych, które jednak z czasem zostały poprawione. Na uwagę zasługuje wizualizacja budynków na mapie wraz z numerami domów. Interfejs jest przejrzysty a dostęp do kluczowych opcji ułatwiony. 

Na tle konkurencji wyróżnia ją posiadanie własnych danych mapowych Polski. Ponadto dostępne są różne rodzaje tras — w tym dla fanów jazdy terenowej. 

Aplikację powinni docenić również kierowcy pojazdów ciężarowych oraz uprzywilejowanych. Po wpisaniu odpowiednich danych, wybierane trasy będą dostosowane do ograniczeń prawnych i barier fizycznych. 

AutoMapa intryguje również komunikatorem na wzór popularnego CB radia. Pozwala on na porozumiewanie się z innymi kierowcami, którzy korzystają w tym momencie z AutoMapyą

Jak słowackie Sygic sprawdza się w Android Auto?

Nawigacja Sygic jest prosta w obsłudze oraz szybko odnajduje cele podróży i wyznacza trasy. To, co wyróżnia ją na tle konkurencji w Android Auto to przede wszystkim funkcje dodatkowe. Opcja Real View umożliwia obserwowanie drogi nawet podczas sprawdzania wskazówek dojazdu. Wykorzystuje ona kamerę smartfona do wyświetlania komunikatów rozrysowanych na drodze, po której jedziemy. 

Za pomocą telefonu możemy również stworzyć własny rzutnik Head-up Display. Wystarczy uruchomić funkcję, położyć urządzenie pod przednią szybą a na niej wyświetlą się podstawowe, wybrane przez nas informacje, takie jak kierunek skrętu, odległość do manewru i celu podróży czy dozwolona prędkość.

Sygic docenią również właściciele pojazdów elektrycznych. Nawigacja pokaże najbliższe stacje ładowania i ich dostępność oraz pozwoli odpowiednio zaplanować trasę. W ofercie firmy znajdują się również aplikacje przygotowane specjalnie z myślą o kierowcach samochodów dostawczych i ciężarowych.

Czym różnią się dwie wersje TomTom w Android Auto?

Android Auto oferuje możliwość skorzystania z aplikacji TomTom GO i TomTom AmiGO. Pierwsza wersja jest płatna i cechuje ją odpowiednia szybkość działania oraz przewidywalność trasy — nie zaskoczy nas dziwnymi skrótami na trasie. 

Ponadto, istnieje w niej możliwość zapisania najczęściej uczęszczanych dróg, np. przejazdu z domu do pracy. Największym atutem jest tutaj dobrze funkcjonujący system przekazywania informacji o ruchu drogowym. 

Druga z nawigacji to darmowy odpowiednik pozbawiony kilku funkcji. Nie posiada m.in. opcji wyszukiwania miejsc, takich jak stacje paliw czy bankomaty. Jednak dobrze się sprawdza w najważniejszym zadaniu, czyli wyszukiwaniu tras i przekazywaniu informacji drogowych.

Yanosik w Android Auto z popularnym antyradarem

Yanosik to nawigacja, w której bardzo duże znaczenie ma interakcja ze środowiskiem kierowców. To oni bowiem sprawiają, że jej funkcjonalność jest faktem. Aplikacja przede wszystkim znana jest z rozwiniętego systemu ostrzeżeń przed kontrolami prędkości, fotoradarami, wypadkami oraz nieoznakowanymi radiowozami. 

Ponadto posiada funkcję ułatwiającą omijanie korków, a infrastruktura jest na bieżąco aktualizowana. 

Ciekawostką jest możliwość wykorzystania kamery swojego telefonu do funkcji wideorejestratora. Ta opcja nie jest jednak szczególnie użyteczna z punktu widzenia korzystania z ekranu samochodu za pośrednictwem Android Auto.

***

Zobacz także:

Artykuł sponsorowany: Nawigacje samochodowe - czy wciąż są popularne?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nawigacja samochodowa | Android Auto
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy