Kupujesz polisę ubezpieczenia OC lub AC? Sam sprawdź, jakie masz zniżki!

Jeśli nie pamiętasz, kiedy miałeś stłuczkę – jej datę ustalisz przez internet. Przyda się to przy zakupie polisy komunikacyjnej.

Bez wychodzenia z domu można sprawdzić swoją „szkodowość” w OC i AC.
Bez wychodzenia z domu można sprawdzić swoją „szkodowość” w OC i AC.Motor

Przy zakupie ubezpieczenia OC lub AC niemal zawsze pada pytanie o liczbę szkód w ostatnich latach. Na tej podstawie są obliczane zniżki.

Kosztowna niepamięć

Nie zawsze kierowca pamięta swoją historię ubezpieczeniową. Tymczasem mijanie się z prawdą nie ma sensu, a co ważniejsze - może być kosztowne. Dotychczas ubezpieczyciele żądali zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia lub tylko deklaracji klienta o posiadanych zniżkach (sprawdzali je przy zgłaszaniu szkody). Teraz firmy podczas sprzedaży polisy bez problemu prześwietlają historię klienta. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny prowadzi bazę polis OC i AC. W bazie znajduje się informacja o "szkodowości" klienta. Kierowca przyłapany na oszustwie w kwestii zniżek, nawet po zakupie polisy, musi dopłacić odpowiednią kwotę. Może się więc okazać, że można było znaleźć tańszą ofertę w innej firmie, która nie "karze" za szkodowość. Poza tym polisa autocasco może zostać anulowana, co jest szczególnie bolesne w sytuacji stłuczki i konieczności zapłacenia za szkody z własnej kieszeni.

Historia w sieci

Obecnie przed zakupem polisy można sprawdzić online historię ubezpieczenia pojazdu. Każdy właściciel auta, motocykla czy ciągnika - po zalogowaniu na stronę ufg.pl - ma teraz dostęp do informacji o swoich polisach z ostatnich lat oraz wypłaconych z nich odszkodowaniach. Funkcja ta dostępna jest wyłącznie po zarejestrowaniu i uwierzytelnieniu posiadacza pojazdu na portalu Funduszu. Uwaga! Na zarejestrowanie się potrzeba ok. 2 dni.

Swoją „szkodowość” w OC i AC można sprawdzić bez wychodzenia z domu.

"Dzięki budowanej od ponad dziesięciu lat bazie Ośrodka Informacji UFG i wzbogaceniu jej obecnie o tę nową funkcjonalność - przesunięcie w czasie uruchomienia bazy CEPiK nie spowoduje żadnych utrudnień w dostępnie do informacji o polisach komunikacyjnych - ani posiadaczom pojazdów, ani osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych" - mówi Zdzisława Cwalińska-Weychert, wiceprezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Ogólnopolska baza polis komunikacyjnych OC i AC zawiera blisko 300 mln rekordów o polisach, zgłoszonych i wypłaconych odszkodowaniach z tych polis - również w latach poprzednich. Ubezpieczyciele wykorzystują bazę do oceny ryzyka potencjalnego klienta oraz wyliczania wysokości składki, w zależności od jego historii ubezpieczenia.

JAK UZYSKAĆ DOSTĘP DO SWOJEJ HISTORII UBEZPIECZENIA

1. Wejdź na stronę ufg.pl i wybierz zakładkę załóż konto.

pierwszy krokMotor

2. Po otrzymaniu linka aktywacyjnego, uzupełnij dane osobowe.

drugi krokMotor

3. Do uwierzytelnienia danych wyślij zdjęcie dowodu osobistego.

krok trzeciMotor

4. Po potwierdzeniu danych można wygenerować historię polis.

krok czwartyMotor

WARTO ZNAĆ HISTORIĘ SZKÓD

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny powstał w 1990 r.Motor

Przy zakupie polisy OC lub AC ubezpieczyciele pytają ubezpieczającego o liczbę wypłat z jego polisy komunikacyjnej nawet za ostatnie pięć lat. Na tej podstawie jest obliczana wysokość składki.

Zwykle już na etapie zakupu ubezpieczenia deklaracja kierowcy jest sprawdzana w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jednak może się zdarzyć, że dopiero po pewnym czasie firma ubezpieczeniowa sprawdzi historię szkód swojego klienta.

Jeśli ubezpieczony zataił np. kolizję, będzie musiał więcej zapłacić za ubezpieczenie. Cena może być wyższa niż w innej firmie. Z tego powodu warto porównywać ceny polis, podając prawdziwe dane dotyczące szkód.

Tekst: Sebastian Sulowski, zdjęcia: archiwum; "Motor" 1/2016

Motor
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas