Koncentraty do spryskiwaczy

Niemieckie organizacje GTÜ i Auto Club Europa przetestowały 12 koncentratów letnich płynów do spryskiwaczy. Który z nich okazał się najlepszy?

Test wykonano na stanowisku pomiarowym z szybą od Porsche i z użyciem preparowanych zanieczyszczeń.
Test wykonano na stanowisku pomiarowym z szybą od Porsche i z użyciem preparowanych zanieczyszczeń.Motor

Zaletą koncentratu jest możliwość uzyskania z niego dużej ilości płynu, przy czym po przeliczaniu cena 1 l jest znacznie niższa niż w przypadku gotowych preparatów.

GTÜ i ACE przetestowały 12 koncentratów letnich płynów do spryskiwaczy - jeden rozcieńczalny w stosunku 1:10 i jedenaście w stosunku 1:100. Te silniej skondensowane są szczególnie wygodne w użyciu dzięki obecności dozownika przy ujściu pojemnika. Jedna doza wystarcza na 2,5 l wody.

Aby stworzyć identyczne warunki do testu każdego z badanych preparatów, eksperci przygotowali specjalne stanowisko (z szybą Porsche Cayenne) i dwa typy zestandaryzowanych zanieczyszczeń, które letnie płyny musiały zwalczać. Zabrudzenia miejskie symulowała mieszanina resztek gumy z opon, pyłu hamulcowego, sadzy ze spalin, gorącego wosku i oleju silnikowego. Zanieczyszczenia typowe dla jazdy na długiej trasie zaś - syntetyczne truchła owadów (miks żółtek i białek z kurzych jaj, cukru pudru i etanolu).

Próby obejmowały również 4-stopniową ocenę łatwości zastosowania każdego z produktów i jego wpływu na otoczenie. Bardzo pocieszające jest, że cała dwunastka otrzymała najwyższe oceny za wpływ na lakier. Koncentrat Dr. Wack uzyskał najwyższą ocenę również pod względem wpływu na tworzywa sztuczne. Pozostałe preparaty uszkodziły testowe paski polikarbonatu w trakcie 24-godzinnej kąpieli.

Wyniki testu koncentratów letnich płynów do spryskiwaczy

Test koncentratów letnich płynów do spryskiwaczyMotor
Wyniki testu koncentratów letnich płynów do spryskiwaczyMotor
Motor
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas