Jaki alkomat wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie? Drogi nie znaczy dobry

Często zdarza się, że po kilku piwach kierowcy chcą wracać do domu, jednak nie wiedzą, jakie dokładnie mają stężenie alkoholu we krwi. Wtedy pojawia się pytanie, jaki alkomat wybrać, by ten wiarygodnie wskazywał dane i żadnym stopniu ich nie przekłamywał. Wybór akcesoriów jest naprawdę spory, jednak nie zawsze te najdroższe, są najbardziej rzetelne.

Często zdarza się, że po kilku piwach kierowcy chcą wracać do domu, jednak nie wiedzą, jakie dokładnie mają stężenie alkoholu we krwi. Wtedy pojawia się pytanie, jaki alkomat wybrać, by ten wiarygodnie wskazywał dane i żadnym stopniu ich nie przekłamywał. Wybór akcesoriów jest naprawdę spory, jednak nie zawsze te najdroższe, są najbardziej rzetelne. 

Jaki alkomat wybrać, by wskazywał wiarygodne dane?

Wielu kierowców zastanawia się, jaki alkomat wybrać, by mieć pewność, że po spożytym alkoholu, mogą już wsiąść za kierownicę swojego auta i wrócić bezpiecznie do domu. Przede wszystkim do badania trzeźwości kierowcy warto wybrać naprawdę sprawdzony sprzęt. 

Błąd w pomiarze możesz kosztować niemało — począwszy od mandatu i zatrzymania prawa jazdy przez policję, skończywszy na nieszczęśliwym wypadku, w którym mogą ucierpieć także i ważne dla nas osoby. Lepiej więc nie zostawiać tu miejsca na przypadek.

Stawiaj na alkomaty od sprawdzonych producentów

Wybór godnego zaufania sprzętu powinien przyświecać klientom w każdej dziedzinie. Alkomat jest o tyle kluczowym urządzeniem, że to od niego w dużej mierze zależy, czy stwierdzimy, że możemy już prowadzić samochód, czy nie. Dobrze byłoby mieć całkowitą pewność co do słuszności jego werdyktu.

Reklama

Nie opłaca się wybierać tanich zamienników, które są wątpliwej jakości, a na dodatek nie mają odpowiednich atestów i certyfikatów, np. EN-16280. Nie gwarantują one dobrego działania, rzetelnych wyników, a na dodatek mogą bardzo szybko się zepsuć. 

Zawsze czytaj instrukcję obsługi alkomatu!

Przed zakupem lub użyciem alkomatu należy obowiązkowo przeczytać instrukcję obsługi. Konkretne marki testerów różnią się wykonaniem, budową i sposobem odczytu wyniku. Warto sprawdzić, czy podczas wdmuchiwania powietrza tester ma bezpośredni kontakt z naszymi ustami. Jest to istotne także w kwestii bezpieczeństwa i ochrony dróg oddechowych oraz oczu, ale i higieny. 

Najbezpieczniejsze są modele, w których najpierw nadmuchuje się balonik, następnie wkłada się do niego tester, a później wypuszcza powietrze z balonika. W przypadku takich urządzeń nie mamy kontaktu fizycznego z substancją chemiczną, którą zawiera tester. W instrukcji znajdują się też wskazówki odnośnie prawidłowego przechowywania alkomatu, co ma ogromny wpływ na jego prawidłowe działanie.

Obowiązkowe certyfikaty bezpieczeństwa

Koniecznie należy sprawdzić, czy jednorazowy tester posiada międzynarodowe certyfikaty, które potwierdzają wysoką jakość i niezawodność sprzętu. Im alkomat ma ich więcej, tym jest lepszej klasy. 

Najważniejszym, godnym zaufania, certyfikatem jest francuska norma NF. W tym kraju jest prawnie uregulowany obowiązek posiadania alkomatu, wobec czego norma jest rygorystyczna i stanowi pewien wzorzec dla pozostałych europejskich państw, w tym i dla Polski.

Jednocześnie warto pamiętać, że jednorazowe alkomaty nie pokazują dokładnej ilości promili, lecz jedynie wskazują, czy kierowca przekroczył dopuszczalną normę, czy nie. 

Należy dokładnie przeczytać — jeszcze przed zrobieniem testu — dla jakiej wartości pomiaru przystosowany jest taki test. Ważne, by skala obejmowała polskie normy dopuszczalnego stężenia alkoholu we krwi dla użytkowników ruchu drogowego, która wynosi 0,2 promila.

Jaki alkomat wybrać? Może elektrochemiczny?

Jest to grupa urządzeń o zdecydowanie najwyższej jakości i precyzji pomiaru. Wysokiej skuteczności dowodzi m.in. to, że to właśnie takie akcesoria są wykorzystywane przez służby mundurowe. Ich ceny wahają się od 300 do nawet kilku tysięcy zł. Zakup tego typu alkomatu jest najlepszym rozwiązaniem, jeżeli szuka się solidnie wykonanego urządzenia, z którego zamierza się systematycznie korzystać przez dłuższy czas.

Nie warto kupować sprzętu, który na jednej kalibracji będzie mógł wykonać na przykład do 5000 testów. W ciągu roku zazwyczaj kierowca nie jest w stanie wykonać takiej liczby prób, a po roku i tak będzie konieczna ponowna, płatna, kalibracja alkomatu. 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: alkomat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy