Jak umyć silnik i czy można to zrobić na myjni bezdotykowej?
Mycie silnika nie zalicza się do standardowych czynności pielęgnacyjnych, ale bywa potrzebne. Należy jednak odpowiednio się do tego przygotować. Czy mycie silnika jest bezpieczne, gdzie można to robić i czym najlepiej umyć silnik w samochodzie?
Mycie silnika to czynność mająca swoich zwolenników i przeciwników. Właściwe wykonanie tej złożonej czynności wymaga nie tylko odpowiednich środków chemicznych, lecz także podstawowej wiedzy na temat budowy silnika oraz charakterystyki zanieczyszczeń. Zatem czy mycie silnika jest bezpieczne?
Silniki samochodowe zazwyczaj oddzielone są od podłoża specjalną osłoną, co ogranicza dostawanie się kurzu czy błota do komory. Czyszczenie silnika nie należy do wymaganych czynności serwisowych, ale może być potrzebne np. po awarii, z powodu której doszło do wycieku oleju, cieczy chłodzącej lub płynu hamulcowego. Także obecność dzikich zwierząt, takich jak np. kuny, często staje się źródłem szkodliwych zanieczyszczeń.
Bezpieczne umycie silnika wymaga odpowiedniego przygotowania. Bardziej wrażliwe na wodę są silniki benzynowe z uwagi na konstrukcję układu zapłonowego. Diesle zazwyczaj lepiej znoszą wilgoć pod maską. W każdym przypadku mycie silnika najgorzej znoszą podzespoły elektryczne. Właściwe zabezpieczenie układów wrażliwych na wodę minimalizuje ryzyko wystąpienia problemów z uruchomieniem jednostki napędowej po jej umyciu.
Zakryć przed wodą trzeba elementy układu elektrycznego i elektronicznego, a także filtr powietrza. W tym celu najlepiej owinąć je folią stretch, aluminiową lub zabezpieczyć zwykłą folią i uszczelnić taką osłonę taśmą klejącą.
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek czynności związanych z myciem silnika konieczne jest odczekanie, aż jednostka wystygnie po pracy. Polanie zimną wodą gorącego kolektora dolotowego czy turbiny to gotowy przepis na kosztowną awarię.
Do umycia silnika potrzebne jest odpowiednie miejsce. Pozostałości oleju silnikowego, smaru czy płynu hamulcowego, obecne w komorze silnika, nie mogą zostać spłukane na nieprzeznaczone do tego podłoże. Zanieczyszczenia łatwo przedostają się do gleby i powodują jej skażenie. Czy można umyć silnik na myjni bezdotykowej?
Zdecydowana większość myjni samoobsługowych zabrania mycia silników z wykorzystaniem ich sprzętu. Ma to na celu nie tylko ochronę środowiska, lecz także uniknięcie odpowiedzialności za uszkodzenia silników spowodowane przez klientów. Nieumiejętne mycie silnika z wykorzystaniem myjki wysokociśnieniowej typu Karcher może doprowadzić do kosztownych uszkodzeń.
Czyszczenie tego elementu na własnej posesji powinno wykonywać się jedynie w miejscach ze szczelnym odpływem ścieków. Mycie silnika np. w ogrodzie to zdecydowanie zły pomysł, ponieważ wtedy chemikalia łatwo dostaną się do gleby.
Bezpieczne mycie silnika wymaga odpowiedniej wiedzy, ponieważ nieumiejętne wykonanie tej czynności może przynieść więcej szkód niż pożytku. Czym najlepiej umyć silnik w samochodzie?
Czyszczenie jednostki napędowej należy rozpocząć od naniesienia preparatu przeznaczonego do mycia silników i zostawienia go na pewien czas. Zazwyczaj kilkanaście minut wystarczy, aby środek uporał się z zanieczyszczeniami.
Kolejnym krokiem jest dokładne spłukanie wodą. Podczas wykonywania tej czynności należy zachować rozsądny umiar i unikać zbyt obfitego polewania silnika. Najlepiej użyć w tym celu węża ogrodowego. Spłukanie silnika myjką wysokociśnieniową wymaga zachowania szczególnej ostrożności i precyzji. Trzeba przy tym unikać polewania zabezpieczonych podzespołów silnika, a urządzenie powinno wytwarzać jak najniższe ciśnienie wody.
Wiele myjni samochodowych oferuje usługę mycia silnika, a jej koszt wynosi około 100 złotych. To najwygodniejsze rozwiązanie, które dodatkowo minimalizuje ryzyko uszkodzeń silnika.
***