Jak udekorować auto na święta i nie zapłacić mandatu?

Atmosfera zbliżających się świąt Bożego Narodzenia udziela się wszystkim. Dekoracje świąteczne pojawiają się w sklepach, domach, a także na samochodach. Niektórzy kierowcy ozdabiają auta rogami renifera, a nawet lampkami choinkowymi. Choć taki widok może wydawać się uroczy, warto pamiętać o przepisach drogowych, które w jasny sposób regulują kwestię ozdabiania samochodów. Czy można przystroić auto na święta i jaki mandat za to grozi?

Czy można przystroić auto na święta?

Dekoracje świąteczne na samochód zyskują na popularności z roku na rok. Gdy zbliżają się święta Bożego Narodzenia w sklepach można znaleźć mnóstwo gadżetów z myślą o kierowcach. W ostatnim czasie jednym z największych hitów są rogi i nos renifera. Ozdoby świąteczne montuje się przy krawędziach szyb na zewnątrz oraz z przodu pojazdu.

Czy za świąteczne dekoracje na aucie grozi mandat? Prawo w jednoznaczny sposób nie zabrania montowania świątecznych dekoracji na samochodzie. Musimy jednak pamiętać, że ozdoby nie powinny wykraczać za obrys karoserii, a tym bardziej nie powinny wpływać na pole widzenia kierowcy, zagrażać innym uczestnikom ruchu i zasłaniać świateł pojazdu.

Reklama

O ile czerwony nos i rogi renifera na aucie nie są zabronione, to instalowanie iluminacji świątecznych w postaci lampek choinkowych już tak. Tę kwestię wyjaśnia Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Przepisy zabraniają instalowania na samochodzie dodatkowego oświetlenia w barwnych kolorach, a także oświetlenie emitującego błyski. Grozi za to mandat w wysokości 500 złotych. Policjanci zwykle też zatrzymują kierowcy dowód rejestracyjny.

Jak przewozić choinkę w samochodzie?

Z konsekwencjami muszą liczyć się też kierowcy, którzy w nieprawidłowy sposób przewożą choinkę w samochodzie. Choinka na dachu auta musi być odpowiednio zabezpieczona, aby nie zagrażała innym uczestnikom ruchu drogowego. Aby uniknąć mandatu podczas przewożenia świątecznego drzewka, ważne jest prawidłowe zamocowanie. W tym celu należy użyć specjalnych pasów lub systemów mocowania, aby solidnie przytwierdzić choinkę do belek bagażnika na dachu pojazdu.

Upewnij się, że choinka jest stabilna i nie przeszkadza w widoczności kierowcy, ani nie wystaje poza obrys samochodu. Jeśli choinka wystaje na odległość większą niż 0,5 metra od tylnej płaszczyzny pojazdu, należy ją oznaczyć za pomocą czerwonej chorągiewki.

Policja zaleca nałożenie na świąteczne drzewko siatki, co pozwoli uniknąć wypadania jego fragmentów na drogę. Choinka powinna być zamocowana pniem do przodu, zgodnie z kierunkiem jazdy, co sprawi, że będzie mniej podatna na działanie wiatru.

Zobacz także:

Zasady zawracania na rondzie. Jak to zrobić prawidłowo?

Nowe kary dla kierowców w 2024 roku. 14 dni spóźnienia i 8,5 tys. zł

Nowe obowiązkowe wyposażenie samochodów. Kierowcy będą inwigilowani

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: samochody | mandat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy