Jak rozpoznać nieoznakowany radiowóz. Ten szczegół wszystko zdradza

Nieoznakowane radiowozy to bardzo skuteczne policyjne narzędzie. Samochody mogą wtopić się w "tłum" innych pojazdów, a dzięki wideorejestratorowi nagrywać wykroczenia. Jednak nieoznakowany radiowóz można stosunkowo łatwo rozpoznać i wcale nie po obiektywie kamery. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie patrzeć, bo decydujący jest jeden detal.

Po drastycznej podwyżce taryfikatora mandatów nawet błahe wykroczenia mogą oznaczać poważne wydatki. Dlatego kierowcy muszą się mieć na baczności, szybka jazda może się okazać bardzo kosztowna.

Nieoznakowane radiowozy skutecznie temperują kierowców

Komendy policji w całej Polsce korzystają z ogromnej floty radiowozów, również z tych nieoznakowanych. Spory udział w tej grupie mają pojazdy marki BMW. Modele serii 3, zwykle w mocnych wersjach typu 330i, czy hybrydowe 330e xDrive, zupełnie nie wyróżniają się z tłumu. Mają zwykle stonowane, ciemne kolory i wyglądają jak tysiące samochodów służbowych, którymi uszczęśliwiani są co bardziej zasłużeni pracownicy korporacji.

Reklama

Nieoznakowany radiowóz BMW zdradza jeden detal

Zdjęcia policyjnych BMW opublikowane w sieci, również te z oficjalnych materiałów policji, zdradzają jeden istotny szczegół: radiowozy, z racji specjalistycznego wyposażenia dodatkowego, mają na dachach dodatkowe anteny. Są one wmontowane do standardowych anten, zamontowanych na środku, nad tylną szybą. Jeśli więc na trasie spotkasz BMW z dodatkową anteną, wystającą z "płetwy rekina" to możesz mieć pewność, że za kierownicą siedzą funkcjonariusze policji i należy wzmóc czujność.

 

Trzeba pamiętać o jednym: jeśli BMW nie ma dodatkowej anteny, to wcale nie jest gwarancja, że nie jest nieoznakowanym radiowozem. Możliwe, że wraz ze zmianą technologii, w kolejnych radiowozach tego elementu nie będzie. I nie twierdzimy, że policja jeździ wyłącznie BMW. Ale dotychczasowe doświadczenia kierowców podpowiadają, że jeśli trafimy na taki element na aucie bawarskiej marki, to z pewnością mamy do czynienia z "niebieskimi".

Niezmiennie jednak zachęcamy do przepisowej jazdy. Wówczas żadne nieoznakowane radiowozy nie powinny nam być straszne. 

Ile punktów karnych za przekroczenie prędkości

Tak wygląda aktualny taryfikator punktów karnych, jeśli chodzi o przekroczenia prędkości.

  • do 10 km/h - 1 pkt karny (aktualnie bez punktów karnych),
  • od 11 do 15 km/h - 2 pkt karne,
  • od 16 do 20 km/h - 3 pkt karne (obecnie są 2 punkty),
  • od 21 do 25 km/h - 5 pkt karnych,
  • od 26 do 30 km/h - 4 pkt karne,
  • od 31 do 40 km/h - 9 pkt karnych (obecnie jest to 6 punktów),
  • od 41 do 50 km/h - 11 pkt karnych (obecnie to 8 punktów),
  • od 51 do 60 km/h - 13 pkt karnych,
  • od 61 do 70 km/h - 14 pkt karnych,
  • więcej niż 70 km/h - 15 pkt karnych.
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nieoznakowany radiowóz | policja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy