Jak dobrać olej do silnika i co ile kilometrów go wymieniać?

Aby silnik mógł pracować sprawnie i efektywnie, konieczne jest zminimalizowanie tarcia między jego częściami mechanicznymi. Pomocą w tym zadaniu służy olej silnikowy. Jaki olej do samochodu wybrać? Jak często i w jaki sposób go wymieniać? Sprawdź odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące oleju silnikowego.

Dlaczego olej silnikowy jest ważny?

Olej silnikowy zmniejsza tarcie między pracującymi elementami silnika. Dzięki temu podzespoły wolniej się zużywają, a jednostka napędowa odznacza się dłuższą żywotnością.

Kolejną funkcją oleju silnikowego jest odprowadzanie od silnika ciepła generowanego podczas jego pracy. Obniżenie temperatury zmniejsza ryzyko awarii jednostki. Typowe uszkodzenia powstałe wskutek gorąca to odkształcenie pierścieni i tłoków albo uszczelniaczy zaworów. Olej silnikowy odpowiada również za:

Reklama
  • uszczelnianie komory spalania;
  • redukcję hałasu i poprawę komfortu jazdy;
  • odprowadzanie zanieczyszczeń;
  • ochronę silnika przed korozją.

Jak kontrolować olej silnikowy?

Olej silnikowy uznawany jest za najważniejszy płyn eksploatacyjny w każdym pojeździe. Bardzo ważna jest jednak regularna kontrola jego poziomu. Olej silnikowy sprawdzaj zawsze przy wyłączonym silniku oraz w aucie stojącym na płaskiej nawierzchni. 

Możesz zadanie to wykonać zarówno na silniku zimnym, jak i rozgrzanym. Pamiętaj jednak, że substancja pod wpływem temperatury zmienia swoją objętość.

Podczas mierzenia poziom oleju w rozgrzanym silniku, odczekaj przynajmniej kilka minut, aż płyn zacznie spływać do miski olejowej. Jak prawidłowo sprawdzić olej? Wyciągnij bagnet, przetrzyj go czystą szmatką, włóż ponownie na miejsce, a następnie wyciągnij. 

Ślad oleju silnikowego powinien mieścić się między dolnym a górnym oznaczeniem na bagnecie.

Wymieniać czy dolewać. Czy można mieszać oleje silnikowe?

Olej silnikowy powinno się wymienić, gdy się zużyje. Objawami zużycia oleju silnikowego są ciemny, niemal czarny kolor i smolista konsystencja. Jeżeli kierowca chce jedynie uzupełnić poziom tego płynu, dopuszczalne jest mieszanie olejów. Warto sięgać jednak wyłącznie po oleje tego samego typu, o identycznej lepkości oraz jakości.

Mieszanie różnych typów oleju silnikowego nie jest zalecane. Każdy z nich w odmienny sposób znosi wysokie temperatury. Taka mieszanka jest niestabilna, powoduje zwiększone odkładanie zanieczyszczeń, a nawet może doprowadzić do awarii jednostki napędowej. Podczas uzupełniania tego płynu eksploatacyjnego pamiętaj, że wyróżnia się trzy typy olejów silnikowych:

  • syntetyczne;
  • półsyntetyczne;
  • mineralne.

Co ile kilometrów wymieniać olej silnikowy?

Częstotliwość wymiany oleju silnikowego zależy od pojemności układu smarowania. 

W przypadku niewielkich samochodów osobowych z układem smarowania o pojemność 3-5 litrów zaleca się wymianę oleju silnikowego co 15 tysięcy kilometrów. 

W autach z miską olejową o większej pojemności (6-7 litrów) wymiana może być przeprowadzana nawet co 20 tysięcy kilometrów.

Im bardziej rośnie zapotrzebowanie samochodu na olej silnikowy, tym wymiany powinny być częstsze. Kierowcy, którzy często jeżdżą na wysokich obrotach, dynamicznie i z dużą prędkością, powinni interesować się poziomem oleju częściej niż pozostali użytkownicy dróg.

Jaki olej silnikowy wybrać?

Poszczególne oleje silnikowe różnią się między sobą kilkoma współczynnikami. Decydujące znaczenie ma lepkość oznaczana kombinacją cyfr i literą (np. 5W30). 

Pierwsza cyfra odnosi się do zachowania oleju silnikowego w niskich temperaturach. Im jest niższa, tym płyn będzie lepiej smarował silnik zimą. Z kolei druga liczba odnosi się do wysokich temperatur. Im jest wyższa, tym większą lepkość oleju oznacza.

Kolejną kwestią jest specyfikacja jakościowa oleju silnikowego. W praktyce stosuje się dwie literowe skale (API lub ACEA). 

Część producentów korzysta również ze swojej gradacji. 

Według API:

  • litera C oznacza olej do diesla, 
  • litera S olej do silnika benzynowego. 

Z kolei według ACEA:

  • litera A oznacza diesla, 
  • litera B benzynę, 
  • litera C jednostkę wyposażoną w system oczyszczania spalin. 

Litera lub liczba znajdująca się na drugiej pozycji określa jakość oleju.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: olej silnikowy | mechanik samochodowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy