Ile się czeka na prawo jazdy po egzaminie? Kluczowy jest jeden termin

Zdany egzamin na prawo jazdy to nadal marzenie i cel wielu młodych osób oraz przepustka do wolności i niezależności. Czy po zdanym egzaminie można jednak od razu jeździć autem, czy trzeba czekać na odebranie dokumentu prawa jazdy? Ile czeka się na prawo jazdy w 2024 roku?

Ile trzeba czekać na prawo jazdy po zdanym egzaminie?
Ile trzeba czekać na prawo jazdy po zdanym egzaminie? Arkadiusz ZiolekEast News

Za wyrabianie dokumentów, w tym prawa jazdy, odpowiedzialna jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Dlatego właśnie nie jest możliwe otrzymanie prawa jazdy "od ręki", zaraz po zdanym egzaminie

Ile trzeba czekać na prawo jazdy?

Po zdanym egzaminie Ośrodek Ruchu Drogowego jest odpowiedzialny za przesłanie informacji o jego wyniku do odpowiedniego urzędu komunikacji. Świeżo upieczony kierowca musi, osobiście lub przez platformę ePUAP z wykorzystaniem profilu zaufanego, złożyć odpowiednie dokumenty, czyli wniosek o wydanie prawa jazdy, zdjęcie w formacie 35 x 45 mm oraz orzeczenie lekarskie.

Wniosek można ściągnąć m.in. ze strony Ministerstwa Infrastruktury, ale da się go pobrać także osobiście udając się do wydziału komunikacji. Po wypełnieniu wniosku oraz uiszczeniu opłaty, która wynosi 100,50 zł, prawo jazdy będzie gotowe do odbioru po maksymalnie 9 dniach roboczych, od momentu, w którym urząd dostanie potwierdzenie opłaty. Do odbioru dokumentu konieczny będzie inny dokument potwierdzający tożsamość, czyli najczęściej dowód osobisty.

Jak sprawdzić, czy prawo jazdy jest już gotowe? Można to zrobić telefonicznie czy mailowo, kontaktując się z wydziałem komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania lub poprzez strony internetowe, które oferują taką usługę - w ich wypadku konieczne będzie podanie numeru PKK, czyli Profilu Kandydata na Kierowcę, który jest konieczny, aby przystąpić do kursu, a potem egzaminu.

Czy można prowadzić auto po zdanym egzaminie bez dokumentu?

Jak wiadomo, obecnie nie ma obowiązku wożenia ze sobą dokumentu prawa jazdy (wszystkie dane dotyczące kierowców znajdują się w Centralnej Ewidencji Kierowców) i jeszcze do niedawna prowadzenie auta przez osobę, która co prawda zdała egzamin, ale nie odebrała dokumentu, nie było możliwe. Na szczęście tę "próżnię" udało się wyeliminować stosując tzw. Tymczasowe Elektroniczne Prawo Jazdy, który jest dostępne w aplikacji mObywatel. Jest ono automatycznie generowane w Centralnej Ewidencji Kierowców i daje świeżo upieczonemu kierowcy możliwość prowadzenia pojazdu od razu po egzaminie, ale nie dłużej niż 30 dni od momentu jego zdania.

Trzeba jednak pamiętać, że jeśli po tym okresie kierowca nie odbierze plastikowego dokumentu, a zostanie złapany przez policję zostanie obciążony mandatem w wysokości 250 zł lub naganą. Co istotne, prawo jazdy obowiązuje tylko i wyłącznie na terenie Polski, więc zagraniczne wycieczki autem nie są możliwe do czasu odebrania docelowego dokumentu. Tymczasowe prawo jazdy nie jest dostępne dla osób, wobec których orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową.

Nowy Ford Capri – powrót po pół wiekuInteria.plINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas