Ile kosztuje przyciemnianie szyb w aucie i jaką folię wybrać?

Kupując nowy samochód, kierowca może wybrać model z przyciemnianymi szybami, które podnoszą komfort korzystania z pojazdu. Właściciele starszych aut, mogą osiągnąć podobny efekt, korzystając np. z profesjonalnych folii lub metody piecowej. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety oraz wady. W poniższym artykule wyjaśniamy jak przyciemnić szyby samochodowe oraz z jakimi wydatkami trzeba się liczyć.

Jak przyciemnić szyby samochodowe?

Na dziś dzień, na rynku stosowane są trzy metody przyciemniania szyb, z których mogą korzystać właściciele samochodów. 

Reklama
  • Metoda producencka. Wybrane firmy, korzystając ze swoich linii montażowych, przyciemniają szyby już na etapie produkcji auta. Zazwyczaj stosują metodę piecową, która polega na metalizowaniu szkła tlenkami tytanu. Wielu klientów patrzy na to rozwiązanie sceptycznie, gdyż stopień przyciemnienia szyb przeważnie nie jest zbyt wysoki.
  • Metoda piecowa — rozwiązanie zaadoptowały na swoje potrzeby także wyspecjalizowane firmy, których model działalności opiera się tylko na przyciemnianiu szyb. Często zdarza się, że efektem pracy takich fachowców jest idealnie przyciemniona konstrukcja, która na pewno spełni oczekiwania kierowców.
  • Metoda foliowa. Oklejanie szyb samochodowych folią wciąż ma wielu zwolenników, co w dużej mierze wynika z niskiej ceny takiego zabiegu. Właściciele pojazdów mogą również samodzielnie nakleić folię na szyby swojego samochodu, co jeszcze bardziej obniża kwotę łączną.

Najlepsze i najtrwalsze rezultaty można uzyskać, korzystając z technologii piecowej. Oklejanie szyb samochodowych folią wymaga zwrócenia szczególnej uwagi przede wszystkim na jej jakość. Budżetowa folia może po pewnym czasie wyblaknąć lub zmienić kolor. 

Które szyby można przyciemnić?

Oklejenie szyb folią czy przyciemnienie szyb metodą piecową wiąże się ze znajomością regulacji prawnych. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia:

  • przepuszczalność światła szyby czołowej nie może być niższa niż 75%,
  • przepuszczalność światła szyb bocznych musi być na poziomie 70%.

Kierowcy, którzy lekceważą obowiązujące normy prawne, narażają się na mandat karny w wysokości od 20 do 500 złotych oraz odebranie dowodu rejestracyjnego. By uniknąć takich konsekwencji podczas policyjnej kontroli drogowej, warto wozić ze sobą zaświadczenie o przyciemnieniu szyb, wydane przez zakład świadczący tego typu usługi. Zadbajmy o to, aby folia naklejona na nasze szyby posiadała atest Instytutu Szkła i Ceramiki (ISiC).

Ile kosztuje przyciemnianie szyb?

Przyciemnianie szyb nie jest zabiegiem niezbędnym, ale jest to rozwiązanie, które, zwłaszcza wiosną i latem, znacząco podnosi komfort podróży samochodem. Kwota, jaką zapłacimy, zależy od wybranej przez nas metody:

  • Około 2000 złotych za przyciemnienie szyby przez producenta samochodu,
  • Około 1500 złotych za przyciemnienie szyb metodą piecową — gdy korzystamy z usług wyspecjalizowanych firm,
  • Około 1000 zł za oklejenie szyb samochodowych folią.

Przyciemnianie szyb to nie tylko świetny wygląd pojazdu. To także zmniejszone nagrzewanie się wnętrza podczas ciepłych, słonecznych dni. Warto wskazać też na prywatność — osoby postronne raczej nie zauważą, co znajduje się w pojeździe, co może uchronić pozostawione tam rzeczy przed kradzieżą.

Jaką folię wybrać do przyciemniania szyb?

Na rynku najczęściej możemy spotkać barwione folie z poliestru oraz folie ceramiczne. Każdy rodzaj jest dodatkowo dostępny w różnych wariantach - jedno oraz dwuwarstwowym. Ważnym aspektem, który gwarantuje zarówno bezpieczeństwo, jak i zgodność z przepisami, jest właściwy stopień zaciemnienia. Przed zakupem warto jednak upewnić się, że każdy z produktów dysponuje odpowiednim atestem, czyli jest w pełni legalny z obowiązującymi w Polsce przepisami.

Wśród wielu dostępnych na rynku folii, są również produkty barwione. Warto jednak pamiętać o tym, że z biegiem czasu mogą one zmienić kolor. Należy więc zastanowić się nad jej zakupem dwa razy — niższa cena może iść w parze z niewielką żywotnością produktu.

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy