Regeneracja felg aluminiowych. Na czym polega i ile kosztuje?

Alufelgi to jeden z kluczowych podzespołów, które wchodzą w skład układu hamulcowego. Ich głównym zadaniem jest zespolenie opony z konstrukcją pojazdu oraz chłodzenie tarczy hamulcowej i zacisków. Ze względu na swoje położenie, alufelgi są szczególnie narażone na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. W jaki sposób przeprowadzić profesjonalną regenerację felg?

Na czym polega regeneracja felg i ile kosztuje?
Na czym polega regeneracja felg i ile kosztuje?Karol BielaINTERIA.PL

Na czym polega regeneracja felg i ile kosztuje?

Nawet najmniejsze uszkodzenie alufelgi może zniszczyć pięknie wyglądającą, aluminiową konstrukcję. Na szczęście, istnieje kilka sprawdzonych zabiegów, dzięki którym nawet poobijane, nieestetycznie wyglądające felgi, znów będą cieszyć oko właściciela pojazdu.

Profesjonalna regeneracja alufelgi to — przede wszystkim — naprawienie większych oraz mniejszych uszkodzeń powstałych w wyniku otarć czy usterek mechanicznych. Jeżeli renowacja dotyczy stalowych podzespołów, to na liście zabiegów niezbędnych do wykonania, warto umieścić też malowanie, polerkę oraz dokładne wyczyszczenie felgi z brudu.

Cena takiej usługi zależy od wielu czynników: głównie od rozmiaru felgi, jej wzoru, stopnia skrzywienia i zniszczeń. Koszt renowacji felgi aluminiowej rozpoczyna się od 200 złotych, jednak przy  dużych, 22-calowych kołach, kwota może być o wiele wyższa. Należy liczyć się nawet z wydatkiem zbliżonym do 800-1000 PLN.

Czym jest prostowanie, malowanie, piaskowanie felg?

Prostowanie alufelgi to nie tylko odtworzenie rantu, ale również wypełnienie rys. Aluminium można prostować i spawać, ale wybór odpowiedniej techniki uzależniony jest od rodzaju uszkodzenia. Czasami okazuje się, że uszkodzona jest oś felgi. W takim przypadku naprawa najczęściej nie jest możliwa.

W trakcie eksploatacji felgi brudzą się i ulegają stopniowej degradacji. W efekcie obręcz może osiągnąć stan, w którym zwykłe czyszczenie nie przywróci już atrakcyjnego wyglądu. W takiej sytuacji pomocne może być tylko malowanie alufelgi.

Proszkowe malowanie alufelgi to metoda bardzo dokładna. Dzięki swoim właściwościom elektrostatycznym, taki preparat bardzo dokładnie pokrywa powierzchnię obręczy docierając w każdy jej zakamarek. Następnie obręcze trafiają do pieca utrwalającego, gdzie w temperaturze około 200 stopni Celsjusza proszek "łączy się" z felgą. Taka warstwa nie tylko wygląda świetnie, ale jest też bardzo wytrzymała.

Piaskowanie alufelgi jest procesem, w którym do wygładzania powierzchni wykorzystuje się sprężony pod bardzo dużym ciśnieniem strumień powietrza zawierający drobiny specjalnego ścierniwa. Zazwyczaj jest to oczyszczony i bardzo miałki piach. Efekt piaskowania felgi jest bardzo podobny do szlifowania, z tą różnicą, że czyszczona powierzchnia jest wygładzona, również w miejscach trudno dostępnych.

Czym umyć felgi?Karol BielaINTERIA.PL

Czym umyć felgi? Zestawy do regeneracji felg

Podczas czyszczenia alufelgi, zwykły brud drogowy jest małym problemem, a usunąć go można zwyczajnym szamponem samochodowym. Inaczej wygląda kwestia związana z czyszczeniem osadu z hamulców. Usunięcie go wymaga specjalnych preparatów na bazie roztworów kwasowych, wzbogaconych często o odczyny zasadowe. Te ostatnie powodują, że środek działa żrąco tylko i wyłącznie na pył hamulcowy.

Jeżeli od ostatniego mycia felg minęło już sporo czasu, to trudno będzie pozbyć się osadu. W takim przypadku należy nałożyć roztwór kwasowy i poczekać kilka minut. Następnie spłukujemy nieczystości środkiem żrącym. Nie żałujemy też wody. Jeśli chcemy dokładnie umyć felgi, warto użyć w tym celu profesjonalnej myjki ciśnieniowej.

***

Moto flesz - odcinek 46. Kolejna podwyżka na autostradzie A4INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas