Gdzie zgłosić uszkodzony lub zasłonięty znak drogowy?

Znaki drogowe są kluczowym elementem infrastruktury. Za ich zniszczenie czy zasłanianie grozić może mandat, a nawet areszt, choć w praktyce najczęściej kończy się na 400 zł grzywny. Jeśli doszło do zniszczenia znaku powinniśmy to zgłosić alarmując odpowiednie służby, które są zobligowane do zajęcia się problemem.

Widzisz uszkodzony, przewrócony lub zdewastowany znak drogowy? Warto ten fakt zgłosić, w końcu znaki drogowe przekazują ważne informacje i “organizują" ruch. Nieczytelne lub niewidoczne oznakowanie może powodować niebezpieczne sytuacje, więc służby drogowe zwykle priorytetowo traktują wszystkie zgłoszenia związane ze zniszczonymi znakami drogowymi.

Kto odpowiada za znaki na drogach?

Zgodnie z ustawą o drogach publicznych za utrzymanie dróg, w tym odpowiednie oznakowanie czy ich stan, odpowiada ich zarządca. Podział organów odpowiedzialnych za poszczególne drogi prezentuje się następująco:

Reklama
  • drogi krajowe- Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad,
  • drogi wojewódzkie - zarząd województwa;
  • drogi powiatowe - zarząd powiatu,
  • drogi gminne - wójt, burmistrz lub prezydent miasta
  • drogi osiedlowe - zarządca osiedla lub wspólnota mieszkaniowa.

W przypadku prywatnych parkingów czy dróg wewnętrznych za oznakowanie na ich terenie odpowiada właściciel danego terenu.

Komu zgłosić uszkodzenie znaku drogowego?

Uszkodzone oznakowanie realnie wpływa na poziom bezpieczeństwa na drogach, dlatego jeśli widzimy, że znak jest przewrócony lub przechylony i może stwarzać zagrożenie, powinniśmy niezwłocznie zadzwonić pod numer 112 lub na policję, która ma w obowiązku poinformować zarządcę drogi. Ten z pewnością wyśle odpowiednie służby na miejsce, aby naprawić lub wymienić uszkodzony znak drogowy. 

Innym sposobem na zgłoszenie zniszczonego znaku jest  przekazanie informacji poprzez portal Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Wchodząc na stronę https://drogi.gddkia.gov.pl/zalatw-sprawe/zglos-problem-na-drodze możemy dokładnie opisać miejsce zdarzenia (typ, numer, kilometr, kierunek drogi), opisać spowodowane utrudnienia i załączyć dokumentację potwierdzającą, że faktycznie doszło do uszkodzenia infrastruktury. Zgłoszenie trafi do pracowników Punktu Informacji Drogowej GDDKiA, którzy na bieżąco monitorują stan dróg krajowych. Po wstępnej analizie zostanie ono skierowane do weryfikacji przez patrol terenowy GDDKiA.

Co grozi za uszkodzenie znaku drogowego?

Art. 85 Kodeksu wykroczeń mówi, że: “Kto samowolnie ustawia, niszczy, uszkadza, włącza lub wyłącza znak, sygnał, urządzenie ostrzegawcze lub zabezpieczające albo zmienia ich położenie, zasłania je lub czyni niewidocznymi, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny". Za zniszczenie znaku drogowego policja najczęściej nakłada 400-złotowy mandat, do tego wandal może zostać pociągnięty do odpowiedzialności finansowej. 

Poważniejsza kara, w tym pozbawienia wolności do 3 lat, grozi tym, którzy dewastując znak drogowy przyczynili się do stworzenia zagrożenia w ruchu i spowodowali wypadek. Poważniejsze zarzuty grożą tym, którzy zniszczyli infrastrukturę wartą więcej niż 800 zł - wtedy czyn przestaje być wykroczeniem, a staje się przestępstwem, za które, zgodnie z art. 288 Kodeksu karnego grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: znaki drogowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy