Reklama

Drzwi przymarzły i nie chcą się otworzyć? Nigdy nie ciągnij ich na siłę

Gdy temperatury zaczynają spadać grubo poniżej zera, trzeba być przygotowanym na potencjalne problemy z samochodem. Na przykład któregoś poranka nie będziemy w stanie dostać się do środka, a wszystko przez zamarznięte uszczelki w drzwiach. Podpowiadamy, co zrobić w takiej sytuacji, żeby ich nie uszkodzić.

Minusowe temperatury zapowiadają nie tylko trudniejsze warunki drogowe, ale również problemy z eksploatacją samochodu. Wilgoć, która osiada na uszczelkach drzwi lub w zamku, zamienia się w lód. Padający śnieg lub deszcz mogą tylko spotęgować problemy związane z zamarzaniem drzwi w samochodzie.

Jeśli któregoś dnia po odblokowaniu zamków nie będzie można otworzyć drzwi, przede wszystkim nie należy szarpać za klamkę z całej siły. Delikatne uszczelki mogą ulec uszkodzeniu, co tylko pogorszy sytuację. Koszt wymiany może wynieść nawet kilkaset złotych za sztukę, w zależności od modelu auta.

Reklama

Jak otworzyć zamarznięte drzwi w samochodzie?

Na początek warto sprawdzić, czy wszystkie wejścia są zablokowane. Być może uda się dostać do środka samochodu od strony pasażera lub przez tylne drzwi. Można wtedy uruchomić samochód i włączyć ogrzewanie, aby po chwili normalnie dostać się do wnętrza. W tej sytuacji trzeba pamiętać o przepisach. Postój samochodu z włączonym silnikiem nie może trwać dłużej niż minutę. W innym przypadku można dostać mandat.

Jeśli powyższa metoda nie działa, prawdopodobnym problemem jest zamarznięty zamek w drzwiach. Najskuteczniejszym narzędziem będzie odmrażacz zamków samochodowych. Podgrzewanie kluczyka zapalniczką może doprowadzić do uszkodzenia immobilisera, a polewanie zamka ciepłą wodą zwykle nie jest zbyt skuteczne. Wystudzona woda zamieni się szybko w grubszą warstwę lodu.

Jeśli kluczyk bez większych problemów przekręca się w zamku, a drzwi nadal nie chcą się otworzyć, problemem są uszczelki. Na początek można ostukać drzwi dookoła. Nie trzeba używać do tego dużej siły. Być może w ten sposób uda się rozkruszyć kawałki lodu, które połączyły drzwi z resztą pojazdu.

Oprócz tego można spróbować zaaplikować odmrażacz w szczelinę wokół drzwi i odczekać chwilę. Kiedy uszczelki odłączą się od karoserii, warto oczyścić je z pozostałości preparatu, aby usunąć wilgoć.

Jak zabezpieczyć uszczelki przed zamarzaniem?

Żeby na przyszłość zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami, można kupić glicerynę i zaaplikować ją na uszczelki po dokładnym oczyszczeniu z zanieczyszczeń. Można wykorzystać do tego zwykłą ściereczkę, a na koniec przetrzeć całość, żeby pozbyć się nadmiaru substancji.

Na większości stacji benzynowych można kupić preparaty na bazie silikonu. Kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Kupowanie tych najdroższych mija się z celem, ponieważ nie zapewnią kilkukrotnie lepszej ochrony. Duże znaczenie ma prawidłowe zaaplikowanie preparatu na uszczelki.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: drzwi | zamarzanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL