Reklama

Drogi w Czechach: przepisy, winiety, prędkość, mandaty, alkohol, opłaty za autostrady

Czechy to nie tylko popularny kierunek turystyczny, lecz także kraj tranzytowy w drodze z Polski na południe Europy. Przed wyruszeniem w podróż warto sprawdzić przepisy drogowe obowiązujące u naszych południowych sąsiadów. Jakie są opłaty za drogi, ograniczenia prędkości oraz mandaty w Czechach? Ile wynoszą limity alkoholu dla kierowców?

Przepisy drogowe w Czechach

Jadąc do Czech samochodem, należy zabrać ze sobą dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu, aktualne badanie techniczne i ubezpieczenie OC.

Według przepisów drogowych w Czechach pieszy ma zawsze pierwszeństwo przed pojazdem na przejściu dla pieszych, nawet gdy dopiero zamierza przejść przez jezdnię. 

Kierowca oraz pasażerowie podróżujący przez Czechy zobowiązani są do zapinania pasów bezpieczeństwa, a dzieci o wzroście do 150 cm i wadze do 36 kg muszą korzystać z fotelików lub podwyższeń.

Światła mijania w pojazdach samochodowych muszą być włączone przez cały rok. Czesi dopuszczają też jazdę na światłach dziennych w warunkach dobrej widoczności. 

Reklama

Podobnie jak w Polsce, także w Czechach obowiązkowe jest utworzenie korytarza życia dla pojazdów uprzywilejowanych, jeśli na drodze jest zator. W przypadku zwężenia jednego z pasów ruchu wymagana jest jazda na suwak. Należy też pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu.

Korzystanie z telefonu komórkowego na czeskich drogach dozwolone jest wyłącznie z użyciem zestawu głośnomówiącego.

Przepisy drogowe w Czechach nakazują jazdę na oponach zimowych w okresie od 1 listopada do 31 marca. Obowiązkowe wyposażenie samochodu stanowią:

 • kamizelka odblaskowa;
 • koło zapasowe;
 • zapasowe żarówki i bezpieczniki;
 • gaśnica;
 • apteczka.

Kierowcy motocykli oraz quadów muszą posiadać kask ochronny.

Uczestnicy kolizji lub wypadku drogowego zobowiązani są do wezwania policji, jeśli w wyniku zdarzenia są ranni i poszkodowani, a także gdy wartość szkody w pojazdach lub ładunku wynosi więcej niż 100 000 CZK. 

Opłaty za drogi w Czechach

Kierowcy samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, którzy poruszają się autostradami oraz ekspresówkami, zobowiązani są do wniesienia opłaty za drogi w Czechach. Winiety można kupić online lub w jednym z licznych punktów stacjonarnych mieszczących się na stacjach paliw, a także w placówkach pocztowych. Z opłaty zwolnione są motocykle oraz przyczepy.

Winietę można kupić na wybrany okres:

 • 10 dni w cenie 310 CZK;
 • 30 dni w cenie 440 CZK;
 • 1 rok w cenie 1 500 CZK.

Mandat za jazdę płatnymi odcinkami dróg bez winiety wynosi od 5 000 do nawet 100 000 CZK!

Ograniczenia prędkości w Czechach

Aktualnie obowiązujące limity prędkości na czeskich drogach to:

 • 50 km/h - w terenie zabudowanym.
 • 90 km/h - poza terenem zabudowanym.
 • 110 km/h - na drogach ekspresowych. Jeśli ekspresówka biegnie przez teren zabudowany, to ograniczenie prędkości wynosi 80 km/h.
 • 130 km/h - na autostradach. Jeśli autostrada biegnie przez teren zabudowany, to dopuszczalna prędkość wynosi 80 km/h.

Mandaty w Czechach

Za złamanie przepisów drogowych w Czechach grozi mandat, a w niektórych przypadkach także odebranie prawa jazdy. 

Mandaty w Czechach nie należą do niskich. Dopuszczalna liczba punktów karnych wynosi 12. W przypadku przekroczenia tego limitu kierowca przez rok nie może jeździć po czeskich drogach, a jego prawo jazdy zostaje zatrzymane. Wysokość mandatów prezentuje się następująco:

 • przekroczenie prędkości do 10 km/h - od 1 500 do 5000 CZK;
 • przekroczenie prędkości do 20 km/h w terenie zabudowanym lub do 30 km/h w terenie niezabudowanym - od 2 500 CZK do 10 000 CZK i 4 punkty karne;
 • przekroczenie prędkości o 40 km/h lub więcej w terenie zabudowanym bądź o 50 km/h lub więcej w terenie niezabudowanym - od 7 000 do 25 000 CZK, 6 punktów karnych oraz odebranie prawa jazdy na okres od 6 do 18 miesięcy. 
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na pasach - od 4 000 do 10 000 CZK i 2 punkty karne;
 • spowodowanie wypadku z uszczerbkiem na zdrowiu - od 25 000 do 100 000 CZK, 6 punktów karnych oraz odebranie prawa jazdy od 6 do 36 miesięcy;
 • ucieczka z miejsca wypadku - od 7 000 do 25 000 CZK i 4 punkty karne, a w przypadku recydywy odebranie prawa jazdy na okres od 4 do 6 miesięcy;
 • jazda bez pasów bezpieczeństwa - od 1 500 do 5 000 CZK. 
 • korzystanie z telefonu w niedozwolony sposób - od 2 500 do 10 000 CZK i 4 punkty karne.

Niższe kwoty mandatów nakładane są na kierowcę w przypadku natychmiastowej zapłaty. Jeśli dojdzie do postępowania administracyjnego, kwota może sięgnąć najwyższego pułapu przewidzianego dla popełnionego wykroczenia. 

Limity alkoholu dla kierowców w Czechach

U naszych południowych sąsiadów obowiązuje zasada "zero tolerancji dla nietrzeźwych kierowców". Dlatego limity alkoholu dla kierowców w Czechach wynoszą zero promili we krwi. Za jazdę pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających grozi mandat w kwocie do 75 000 CZK oraz odebranie prawa jazdy nawet na 2 lata. Odmowa wykonania badania trzeźwości traktowana jest jak jazda wpływem alkoholu.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: winiety Czechy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy