Reklama

​Drogi w Austrii: przepisy, prędkość, mandaty, alkohol, opłaty za autostrady

Austria to nie tylko kraj tranzytowy w drodze z Polski do Włoch czy Chorwacji. Jest to także popularny kierunek turystyczny. Wysokie mandaty oraz policja, która nie słynie z pobłażliwości, sprawiają, że kierowcy zazwyczaj szczególnie skrupulatnie przestrzegają przepisów drogowych w Austrii. Jakie są ograniczenia prędkości i czy drogi w Austrii są płatne?

Osoby podróżujące do Austrii muszą zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport. Kierowcy nie mogą zapomnieć prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego, ubezpieczenia OC oraz dokumentu potwierdzającego aktualne badanie techniczne pojazdu.

Przepisy drogowe w Austrii

Przed rozpoczęciem podróży warto sprawdzić aktualne przepisy drogowe w Austrii. Pozwoli to ograniczyć ryzyko otrzymania wysokiego mandatu. Za poważne wykroczenia można nawet stracić prawo jazdy. 

Kierowca oraz pasażerowie mają obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa. Dzieci w wieku do 14 lat i o wzroście do 135 cm muszą korzystać z fotelików lub podwyższeń. Osoby podróżujące po Austrii pojazdami jednośladowymi bądź quadami muszą używać kasków.

Reklama

Na ulicach austriackich miast wyznaczone są tzw. niebieskie strefy parkowania. Pozostawienie pojazdu jest tam dozwolone na wyznaczony czas, waha się on od 3 minut do 3 godzin. Parkowanie na ulicach miast może być płatne. W tym celu należy wykupić kwit parkingowy w parkomacie, kiosku lub na stacji benzynowej. 

Trzymanie telefonu w ręku podczas prowadzenia pojazdu jest zakazane. Prowadzenie rozmów telefonicznych dozwolone staje się wyłącznie w przypadku użycia zestawu głośnomówiącego. 

Jeśli wystąpią zatory drogowe na autostradach oraz innych drogach wielopasmowych, kierowcy muszą utworzyć korytarz życia, który ułatwi przejazd samochodów uprzywilejowanych. 

Od 1 listopada do 15 kwietnia wszystkie samochody osobowe, przyczepy i pojazdy ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony muszą być wyposażone w opony zimowe. W szczególnych przypadkach, np. podczas wystąpienia obfitych opadów śniegu, pojazd powinien mieć nałożone na koła łańcuchy śniegowe.

Każdy samochód poruszający się po austriackich drogach musi być wyposażony w apteczkę, trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelkę odblaskową. Należy ją założyć w przypadku konieczności opuszczenia pojazdu na drodze np. z powodu kolizji lub awarii. Policja podczas kontroli drogowej może zażądać okazania wspomnianego wyposażenia.

Ograniczenia prędkości w Austrii

W Austrii obowiązują następujące ograniczenia prędkości:

 • 50 km/h - w terenie zabudowanym;
 • 100 km/h - poza terenem zabudowanym;
 • 130 km/h - na autostradach. 

Mandaty w Austrii

Kary finansowe za nieprzestrzeganie przepisów drogowych mogą okazać się bardzo dotkliwe. Wysokie mandaty w Austrii można otrzymać nie tylko od funkcjonariusza policji, lecz także na podstawie zdjęcia wykonanego przez fotoradar. A tych na tamtejszych drogach nie brakuje. 

Nowelizacja przepisów kodeksu drogowego z 2021 roku znacznie podniosła wysokość mandatów nakładanych na kierowców. Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 30 km/h to wykroczenie, za które grozi mandat w kwocie co najmniej 150 EUR. Jeśli kierowca przekroczy prędkość o ponad 40 km/h w terenie zabudowanym lub o więcej niż 50 km/h poza terenem zabudowanym, to musi liczyć się z mandatem nie mniejszym niż 300 EUR. 

Za przekroczenie prędkości o ponad 80 km/h w terenie zabudowanym lub o więcej niż 90 km/h poza terenem zabudowanym policja odbiera prawo jazdy na 6 miesięcy, a wysokość mandatu może sięgnąć nawet 5 000 EUR!

Oto kwoty za inne częste wykroczenia:

 • jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa - od 35 EUR;
 • przewożenie dzieci o wzroście do 135 cm oraz wieku do 14 lat bez fotelika - od 70 EUR;
 • prowadzenie rozmowy telefonicznej bez użycia zestawu głośnomówiącego - 50 EUR. 

Alkohol za kierownicą - dopuszczalne normy

Dopuszczalne normy alkoholu we krwi kierowcy wynoszą 0,5 promila. Przekroczenie tego limitu jest surowo karane:

 • od 0,5 do 0,79 promila - mandat od 300 do 3 700 EUR;
 • od 0,8 do 1,19 promila - mandat od 800 do 3 700 EUR oraz zatrzymanie prawa jazdy na 1 miesiąc;
 • od 1,2 do 1,59 promila - mandat od 1 200 do 4 400 EUR oraz zatrzymanie prawa jazdy na co najmniej 4 miesiące;
 • powyżej 1,6 promila - mandat od 1 600 do 5 900 EUR oraz zatrzymanie prawa jazdy na co najmniej 6 miesięcy (takie same konsekwencje grożą za odmowę wykonania badania alkomatem).

Czy drogi w Austrii są płatne?

Za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi w Austrii trzeba zapłacić. Dostępne są jedynie winiety elektroniczne, ale można zakupić je także w stacjonarnych punktach mieszczących się np. na stacjach benzynowych. Koszt zakupu winiety zależy od okresu jej ważności:

 • 10 dni - 9,60 EUR;
 • 2-miesięczna - 28,20 EUR;
 • roczna - 93,80 EUR. 

Kupując winietę przez internet, należy pamiętać, że staje się ona ważna dopiero po 18 dniach od zakupu. Za jazdę bez ważnej winiety grozi mandat wynoszący 120 EUR.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: winiety Austria | Austria

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy