Do czego służy ta czerwona linka w aucie? Obyś nie potrzebował z niej skorzystać

Jeśli podczas wizyty na stacji benzynowej mamy problem z otwarciem klapki wlewu paliwa, znamy awaryjny sposób. Wystarczy znaleźć specjalną, czerwoną linkę ukrytą w bagażniku. Może uratować nas z opałów.

Producenci samochodów ukrywają wlew paliwa pod klapką, która często jest otwierania za pomocą siłownika aktywowanego przyciskiem z kabiny. To wygodne rozwiązanie, ale czasami potrafi zawieść. Urządzenie może pewnego dnia ulec awarii, a wtedy kierowca straci dostęp do wlewu.

Dlaczego siłownik klapki wlewu paliwa może się zepsuć?

Dlaczego siłownik odblokowujący klapkę paliwa może się zepsuć? Najczęściej dzieje się tak ze względu na wiek samochodu. Po kilkunastu latach może odmówić posłuszeństwa z powodu zanieczyszczenia piaskiem lub ulec zatarciu. Najczęściej do uszkodzenia dochodzi zimą. W okolicy zbiera się woda, która zamarza i blokuje klapkę.

Reklama

Jak awaryjnie otworzyć klapkę wlewu paliwa?

Jeśli dojdzie do zablokowania klapki, a w samochodzie brakuje paliwa - właściciel auta ma wyjście awaryjne. Producent przewidział taką sytuację i ukrył w bagażniku czerwoną linkę z uchwytem, która pozwoli odblokować klapkę.

Charakterystyczny kolor linki ułatwi odnalezienie jej pod materiałowym obiciem bagażnika lub klapką serwisową. Czasami zdarza się, że linka jest ukryta pod dodatkową, plastikową zaślepką.

Ile kosztuje wymiana siłownika klapki wlewu paliwa?

Pozostaje wtedy wymienić siłownik klapki wlewu paliwa. Takie urządzenie nie jest drogie - kosztuje zwykle od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Sama wymiana nie jest pracochłonna. Robocizna powinna się zamknąć w kwocie poniżej 100 zł.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wlew paliwa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama