Do czego służy przycisk PTY w samochodzie? Nie zapomnij go wyłączyć

Na konsolach wielu samochodów znaleźć możemy mnóstwo przycisków i przełączników obsługujących funkcje klimatyzacji i radia samochodowego. Nie wszyscy kierowcy wiedzą do czego służy połowa z nich. Przykładem tego może być często spotykany przycisk ze skrótem PTY. Wiesz do czego służy i dlaczego powinieneś pamiętać, by go wyłączyć?

Tajemnicze funkcje radia samochodowego

Radia w samochodach mają pełno funkcji o których zastosowaniu wie niewielu kierowców i dlatego wolą ich nie dotykać, by czegoś nie poprzestawiać lub nie zepsuć. Na pewno zdarzyła ci się sytuacja, że wcisnąłeś jeden z przycisków, a radio przełączyło się w inny tryb i nie wiedziałeś jak z niego wyjść. Przykładem takiego przycisku jest ten z napisem PTY.

Najważniejszy jest RDS

RDS (Radio Data System) to system przesyłania informacji cyfrowej za pomocą sygnału UKF (Ultra Krótkich Fal). Pozwala przesyłać istotne dane na temat stacji radiowej, której aktualnie słuchamy. Zastanawiałeś się jak to jest, że na wyświetlaczu radia w danym momencie pojawia się nie tylko nazwa rozgłośni radiowej, ale także na przykład tytuł i autor aktualnie granej piosenki lub typ rozgłośni radiowej, której aktualnie słuchasz? (np. informacyjna, rockowa, muzyczna, pop)? Dzieje się to właśnie za sprawą RDS-u.

Reklama

Co to jest przycisk PTY? Nieznana, ale praktyczna funkcja

Radia w większości współczesnych, ale też kilkunastoletnich samochodów korzystają z funkcji RDS ułatwiającej wyszukanie interesującej nas rozgłośni radiowej i zaprogramowanie odpowiedniej częstotliwości tak, aby ułatwić nam wybór stacji.

Gdy użyjemy przycisku PTY, na wyświetlaczu radia pojawią nam się lista wszystkich radiostacji w zasięgu skatalogowanych według typu audycji. Z listy możemy wybrać interesującą nas tematykę audycji radiowej (np.. pogada, lub informacje), a po jej wyborze wyświetli się lista proponowanych stacji nadających interesujący nas program. To przydatna funkcja jeśli chcemy posłuchać konkretnego rodzaju muzyki, lub usłyszeć lokalne komunikaty drogowe na przykład dotyczące trasy, którą akurat jedziemy.

Radiostacje nie zawsze nadają sygnaturę PTY

Niestety nie wszystkie stacje nadają poprzez RDS sygnał dotyczący typu audycji, zatem może zdarzyć się, że funkcja PTY nie wyszuka żadnej radiostacji i zamiast przełączyć się w tryb normalny, w którym możemy przełączać między radiostacjami będzie ciągle skanować przestrzeń radiową w poszukiwaniu zadanej tematyki. Jeśli nie wyłączymy tej funkcji radio po prostu nie będzie grało, lub z listy wyboru znikną popularne radiostacje o tematyce ogólnej.

Czasem właśnie dlatego jeśli skorzystamy z nieznanej nam funkcji radio nie chce grać, a my nie wiemy jak powrócić do bazowych ustawień. Wystarczy wtedy wyszukać na konsoli przycisk PTY i wyłączyć tę funkcję, a radio powróci do podstawowego trybu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: radio samochodowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy