Czy w zaparkowanym aucie mogę napić się piwa?

Czy można pić piwo w zaparkowanym aucie? To pytanie, które nurtuje wielu kierowców i pasażerów, którzy w obawie przed utratą prawa jazdy zastanawiają się czy można. Odpowiadamy.

Jazda pod wpływem alkoholu i picie napojów alkoholowych podczas jazdy jest zabronione - to wie każdy kierowca. Ale co jeśli siedzimy w samochodzie i chcemy się napić piwa, a warunki na zewnątrz nie sprzyjają, a poza tym nie chcemy łamać przepisów o piciu alkoholu w miejscu publicznym?

Picie piwa w samochodzie. Kiedy nie można?

Alkoholu w samochodzie nie może spożywać oczywiście kierowca podczas jazdy - to jasne jak słońce. Są jednak również sytuacje w których nie możemy spożywać alkoholu w zaparkowanym aucie. Wszystkie dotyczą jednak potencjalnego kierowcy, a raczej osoby która siedzi za kierownicą samochodu. Jeśli siedząc za kierownicą samochodu pijemy alkohol, musimy dopilnować kilku kwestii aby uniknąć problemów z policją i np. utraty prawa jazdy. Możemy wpędzić się kłopoty jeśli:

Reklama
  • Kluczyk jest w stacyjce samochodu - może zostać to zinterpretowane jako zamiar uruchomienia silnika
  • Samochód jest w ruchu - to oczywiste, jeśli samochód jedzie, prowadzimy go pod wpływem alkoholu
  • Silnik/zapłon jest włączony - nawet jeśli odpaliliśmy tylko żeby skorzystać z ogrzewania lub radia znów może to zostać zinterpretowane jako zamiar jazdy pod wpływem.

We wszystkich tych sytuacjach policjant kontrolujący nas może wyciągnąć poważne konsekwencje - nawet pozbawiając nas prawa jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu.

Kiedy i kto może pić alkohol w samochodzie?

Przepisy nie zabraniają picia alkoholu pasażerom siedzącym w aucie - mogą oni zupełnie legalnie pić piwo w samochodzie, bez względu na to czy siedzą z tyłu czy też z przodu samochodu. Osoba siedząca za kierownicą - celowo nie nazywamy jej kierowcą - może spożywać alkohol jeśli nie istnieją żadne przesłanki do tego, że ma zamiar jechać samochodem, a jedynie siedzi na miejscu kierowcy.

Chcę napić się piwa w samochodzie. Jak to zrobić?

Jeśli w samochodzie nie ma innych pasażerów, lub są wolne miejsca dla pasażerów, które moglibyśmy zająć, najlepiej przesiąść się zza kierownicy i usiąść na miejscu dla pasażera, aby nie wzbudzać żadnych podejrzeń i uniknąć niepotrzebnego tłumaczenia się przed funkcjonariuszem. Jeśli w aucie nie ma wolnych miejsc w ostateczności możemy usiąść za kierownicą pamiętając, aby nic nie wskazywało na zamiar jazdy samochodem pod wpływem alkoholu - auto zaparkowane zgodnie z przepisami, silnik zgaszony, kluczyki schowane głęboko w kieszeni.

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama