Co trzeba mieć w aucie w Czechach? Dużo więcej niż w Polsce

Obowiązkowe wyposażenie samochodu różni się w zależności od kraju i choć w Europie państwa podpisały konwencję wiedeńską z 1968 roku, wg której auto powinno być wyposażone w to, co jest konieczne w kraju rejestracji, to jednak czasem można trafić na nadgorliwego policjanta. Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Czechach bardzo różni się od tego, co jest wymagane w Polsce.

Polska ma jedne z najłagodniejszych przepisów w Europie dotyczących obowiązkowego wyposażenia. Na liście znajdują się tylko dwa elementy - gaśnica i trójkąt ostrzegawczy, wbrew obiegowym opiniom nie są konieczne takie rzeczy jak apteczka, kamizelka czy zestaw do odkręcania kół. Co oczywiście nie znaczy, że nie warto mieć tych elementów na pokładzie, szczególnie, że są one wymagane w wielu innych krajach.

Reklama

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Czechach

Lista obowiązkowego wyposażenia auta w Czechach składa się aż z siedmiu pozycji. Oprócz gaśnicy i trójkąta, które trzeba mieć też w Polsce, w aucie powinny znajdować się apteczka spełniająca normę DIN-13164, koło zapasowe z kluczem i lewarkiem, kamizelka odblaskowa oraz zapasowe żarówki i bezpieczniki. Gaśnica powinna mieć co najmniej 1 kg, a kamizelkę odblaskową powinien ubrać każdy, także pasażerowie, jeśli w sytuacji awaryjnej chcą opuścić pojazd.

To nie wszystko, bo jeśli przewozisz dzieci, muszą one korzystać z fotelika bezpieczeństwa jeśli mają do 150 cm wzrostu i do 36 kg wagi. Jeśli przewozimy z tyłu trójkę dzieci i nie ma miejsca na trzy foteliki, najstarsze dziecko może być przypięte fabrycznymi pasami bezpieczeństwa. Z kolei w okresie jesienno-zimowo-wiosennym, od 1 listopada do 31 marca, obowiązkowe są zimowe opony, ale tylko, gdy na drodze leży śnieg czy lód lub należy spodziewać się takich warunków na danym obszarze.

Czy w Czechach trzeba jeździć na światłach?

Światła mijania lub dzienne są w Czechach obowiązkowe przez cały rok, limit alkoholu we krwi wynosi 0,00 promila. Obowiązkowe jest też zapinanie pasów na wszystkich siedzeniach, a w razie wypadku trzeba utworzyć 3-metrowy wolny pas przejazdu dla pojazdów ratowniczych, jeśli na autostradzie lub drodze ekspresowej powstanie korek.

Czy w Czechach trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jakie dokumenty są obowiązkowe podczas podróży do lub przez Czechy. W tym wypadku konwencja wiedeńska nie ma już zastosowania, bowiem policjanci poza Polską nie mają dostępu do bazy CEPiK i nie są w stanie sprawdzić naszych danych. Dlatego też do Czech koniecznie należy zabrać dowód rejestracyjny pojazdu oraz własny dowód tożsamości i prawo jazdy, do tego potwierdzenia zawarcia polisy OC. Jeśli jedziesz autem wypożyczonym lub leasingowanym, dobrze jest mieć upoważnienie od leasingodawcy, najlepiej napisane w języku czeskim.

Czechy samochodem. Co jeszcze warto wiedzieć?

Na kierowcę, który dopuścił się wykroczenia na drodze, policjant może nałożyć punkty karne. Po przekroczeniu limitu 12 punktów prawo jazdy może zostać zatrzymane, a dalsza jazda nie będzie możliwa (prawo jazdy zabierane jest na rok, zakaz obowiązuje tylko Czech). W razie mandatu policjant może poprosić o wpłacenie kaucji, która jednak nie może przekraczać kwoty mandatu. Te należy opłacić gotówką lub karta. Stawki mandatów w Czechach wzrosły w 2024 roku kilkukrotnie, na przykład za przekroczenie prędkości o ponad 40 km/h w terenie zabudowanym mandat wynosi aż 4500 zł, podobnie jak za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h poza miastem. Mandat za wjazd na czerwonym w Czechach to kosz także około 4500 zł.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy