Skoda Superb

-
Marka:
-
Rozpoczęcie produkcji:
2001
Skoda Superb to największy samochód z oferty czeskiej marki. Samochód odziedziczył nazwę po luksusowym modelu Skody, który produkowano na przełomie lat 30. i 40. XX w. Nowa odsłona modelu Superb weszła przebojem na rynek. Auto charakteryzuje się jednym z największych nadwozi w koncernie VAG. Nie brakuje też wersji oferujących luksusowe wyposażenie.
Historia Skody Superb
Skoda Superb jest uważana za przełomowy model w historii czeskiej marki. Po wykupieniu przez niemiecki koncern VAG oferta Skody skupiała się na samochodach z segmentu B i C.
W 2001 roku zaprezentowano nową, elegancką limuzynę o długości ponad 4,8 m, która szybko zdobyła dużą popularność. W kolejnych odsłonach modelu gamę wersji nadwozia rozszerzono o liftback i kombi. Obecnie w sprzedaży jest trzecia generacja modelu. Główni konkurenci Skody Superb to Ford Mondeo, Opel Insignia i Mazda 6. Premiera czwartej generacji modelu jest zapowiadana na 2023 rok.
Skoda Superb – generacje
Pierwsza generacja Skody Superb weszła na rynek w 2001 roku. Model zbudowano na zmodyfikowanej płycie podłogowej Volkswagena Passata B5. Dłuższy o 10 cm rozstaw osi oraz nadwozie mierzące o 14 cm więcej od niemieckiego odpowiednika pozwalały Skodzie Superb konkurować pod względem przestronności z modelami klasy wyższej średniej (segment E). Po liftingu w 2006 roku wprowadzono luksusową wersję wyposażenia Laurin&Klement, nazwaną tak na część założycieli marki Skoda.
W 2008 roku na rynek weszła druga odsłona modelu Superb o bardziej krągłej stylistyce. Zrezygnowano z sedana na rzecz pięciodrzwiowych wersji kombi i liftback. Ta ostatnia wizualnie przypominała limuzynę. Zastosowano w niej innowacyjną, dwuczęściową klapę bagażnika, którą można było otwierać w całości z szybą lub jedynie jej dolną część wykonaną ze stali. Po raz pierwszy zaprezentowano uterenowioną wersję kombi z napędem na cztery koła, sprzedawaną pod nazwą Scout.
Najnowsza generacja Skody Superb została zaprezentowana w 2015 roku. Design nowego modelu oparto na wyrazistych liniach. Zrezygnowano z dwuczęściowej klapy bagażnika, która nie spotkała się uznaniem klientów, a ponadto była droga w produkcji. Do gamy silników benzynowych i wysokoprężnych dołączyła hybryda plug-in.
Skoda Superb – dane techniczne
Model Superb standardowo był napędzany na przednie koła. Większość wersji silnikowych oferowano z opcjonalnym napędem na cztery koła.
Jedynie najmocniejsze odmiany zostały seryjnie wyposażone w automatyczne skrzynie biegów o 5–7 przełożeniach. W znacznej większości egzemplarzy można znaleźć 6-biegowe przekładnie manualne.
Skoda Superb była oferowana w wielu wersjach silnikowych, spotykanych także w innych samochodach koncernu VAG. W palecie dominują turbodoładowane czterocylindrowe jednostki benzynowe i wysokoprężne o pojemności od 1,4 do 2,0 l, które generują od 125 do 280 KM. W pierwszej i drugiej generacji modelu można było znaleźć pod maską silniki V6. Wolnossąca wersja benzynowa osiągała od 193 do 260 KM. Z kolei turbodoładowany diesel o pojemności 2,5 l osiągał od 155 do 163 KM.
Wersja hybrydowa plug-in składa się z turbodoładowanego silnika 1,4 połączonego z jednostką elektryczną. Całkowita moc układu hybrydowego to 218 KM.
Skoda Superb – opinie kierowców
Skoda Superb to bez wątpienia przestronny, komfortowy i reprezentacyjny model. Auto od lat jest chętnie kupowane przed klientów prywatnych oraz floty firm jako pojazdy służbowe dla zarządów lub kierownictwa. Większość wersji silnikowych zbiera pozytywne opinie, ale w starszych generacjach zdarzały problematyczne wersje, takie jak 2,5 TDI V6 oraz silniki TSI z lat 2007–2011.
Na rynku aut używanych jest dostępnych wiele egzemplarzy z polskiej sieci sprzedaży, co ułatwia prześledzenie historii serwisowej oraz ewentualnych szkód komunikacyjnych.
Wiadomości
-
Policja kupuje 100 nowych radiowozów. Takich jeszcze nie miała
Piątek, 30 grudnia 2022 (12:20)Zakończył się przetarg ogłoszony przez Komendę Główną Policji na zakup nowych radiowozów. Zdecydowano się na 100 samochodów marki Skoda, co szczególnie nie dziwi. Zaskakuje natomiast... -
Skoda Superb iV. Dla kogo jest taka hybryda?
Niedziela, 13 listopada 2022 (16:20)Samochody z hybrydowym napędem typu plug-in wywołują sporo kontrowersji. Ich zwolennicy wskazują, że są one naturalnym krokiem w kierunku przejścia na napęd całkowicie bateryjny, krytycy... -
Policja kupi sto nowych i nieoznakowanych radiowozów
Czwartek, 23 grudnia 2021 (14:41)W przyszłym roku na polskich drogach pojawić ma się aż 100 nowych nieoznakowanych radiowozów. Komenda Główna Policji ogłosiła przetarg na zakup pojazdów, które wyposażone zostaną w kamery... -
S8 Warszawa. Kolizja rządowej limuzyny z wiceministrem
Środa, 1 grudnia 2021 (22:51)Uszkodzoną rządową Skodą, podróżował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. -
Skodą Superb iV po Bieszczadach. Czyli bez prądu!
Piątek, 19 czerwca 2020 (10:52)Uważni czytelnicy naszego serwisu zapewne pamiętają, że od pewnego czasu intensywnie testujemy pierwszą hybrydę plug-in w historii Skody, czyli Superba iV. -
Skoda Superb i 2 cylindry? Tak, ale nie zawsze!
Piątek, 27 stycznia 2017 (13:34)Producenci samochodów za wszelką cenę dążą do obniżenia zużycia paliwa, a co za tym idzie - emisji spalin. Jedną z metod postępowania, stosowaną w przypadku samochodów z silnikami... -
Skoda Superb 2.0 TDI SportLine - wstydliwa cecha czeskiej piękności
Piątek, 16 grudnia 2016 (15:00)Testowane przez nas samochody spod znaku Skody mają z reguły jedną wspólną wadę. Cena topowych wersji, zapewniających niczym nieskrępowaną radość z codziennej eksploatacji, zbyt mocno... -
Skoda Superb świętuje 15-lecie
Poniedziałek, 24 października 2016 (14:18)Skoda Superb świętuje swoje piętnaste urodziny. Od debiutu w 2001 roku współczesna odsłona flagowego modelu czeskiej marki powstała już w blisko 900 000 egzemplarzy podzielonych na trzy...