Najszybszy Koenigsegg w historii. Właśnie powstał pierwszy egzemplarz

Szwedzka firma Koenigsegg, która słynie ze swoich supermocnych i superdrogich samochodów twierdzi, że stworzyła absolutnie najszybszy pojazd w swojej historii. Jesko Absolut to hypercar, którego każdy element został skonstruowany w celu zmniejszenia oporów powietrza.

 

Zaprezentowany po raz pierwszy w 2019 roku, mogący osiągnąć zawrotną prędkość 480 km/h, Koenigsegg Jesko doczekał się... jeszcze szybszej wersji. Choć brzmi to jak żart, szwedzcy producenci przekonują, że nowy Jesko Absolut ma być absolutnie najszybszym Koenigseggiem, jaki kiedykolwiek powstał, a firma nigdy już nie podejmie prób stworzenia szybszego seryjnego samochodu drogowego.

W jaki sposób udało się Szwedom wyzwolić jeszcze większe osiągi z tego już i tak absurdalnie szybkiego auta? Przede wszystkim samochód został ponownie przetestowany w tunelu aerodynamicznym, co skutkowało wprowadzeniem kilku istotnych zmian w jego kształcie.

Reklama

Inżynierowie zdecydowali się usunąć gigantyczne tylne skrzydło z "bazowego" modelu Jesko, zmniejszając siłę docisku. Zamiast tego, z tyłu zamontowano dwie, idealnie wyważone owiewki, które mają na celu zwiększenie stabilności pojazdu przy gigantycznych prędkościach. Przeprojektowaniu uległ także przedni zderzak oraz boczne "skrzydła", które zastąpiono gładszymi elementami. Każda powierzchnia samochodu została ponownie przeanalizowana, a zmiany skutkowały zmniejszeniem czynnika oporu powietrza do zaledwie 0,278 Cd.

Koenigsegg Jesko Absolut - ten sam silnik, lepsze osiągi

To rzecz jasna przełożyło się na osiągi. Pomimo, że Jesko Absolut posiada taką samą jednostkę, jak model Jesko - mowa tu o podwójnie doładowanym V8 osiągającym moc 1600 KM i 1500 Nm momentu obrotowego - to zarówno jego prędkość maksymalna, jak i przyspieszenie mają być wyraźnie lepsze. O ile? Tego na razie nie wiadomo. Producenci zapewniają jednak, że obecne wyniki z symulacji wskazują na wartości wręcz "niewiarygodne".

W celu ustalenia oficjalnych danych technicznych, producent stworzył już pierwszy, w pełni funkcjonalny model Jesko Absolut. Samochód numer jeden jest wykończony w kolorze grafitowym z pomarańczowymi detalami. Jako oficjalny fabryczny pojazd testowy, pojazd będzie podstawą do rozwoju gotowej i ostatecznej wersji produkcyjnej niesamowitego pojazdu. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Koenigsegg | supersamochód
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy