Reklama

Ford w pogoni za VW

Inżynierowie Forda nie ustają w pogoni za Volkswagenem.

Niedawno w ofercie amerykańskiego producenta pojawiły się dwusprzęgłowe, zautomatyzowane skrzynie biegów, które działają podobnie do konstrukcji DSG stosowanej przez Niemców.

Teraz Ford poinformował, że nowa rodzina modelu focus wyposażona zostanie w benzynowe jednostki napędowe z bezpośrednim wtryskiem.

Nowa jednostka o pojemności dwóch litrów, która pojawi się ofercie w przyszłym roku będzie pierwszym silnikiem Forda z bezpośrednim wtryskiem paliwa i zmiennymi fazami rozrządu, który oprócz benzyny, może też pracować na bioetanolu (E85).

Wtryskiwacze, które potrafią podawać paliwo pod ciśnieniem 2150 funtów na cal kwadratowy umieszczone zostały z boku cylindra, w sąsiedztwie świecy zapłonowej. Dzięki nowemu, opracowanemu przez inżynierów Forda, systemowi zmiennych faz rozrządu Ti-VCT jednostka dysponować ma mocą 160 KM, będzie więc o 15 KM mocniejsza, niż obecna dwulitrówka stosowana w focusie.

Reklama

Poza poprawą osiągów, zastosowanie wtrysku bezpośredniego przynieść ma głównie oszczędność paliwa. Dzięki temu rozwiązaniu dawka benzyny wtryskiwana jest do cylindra dokładnie w chwili, kiedy powinno to nastąpić. Eliminuje się tym samym straty paliwa, które są nieuniknione w przypadku innych rodzaju wtrysku.

Inżynierowie skupili się również na zminimalizowaniu tarcia wewnętrznego - tłoki pokryte są specjalną powłoką o bardzo niskim współczynniku tarcia. By zmniejszyć masę, głowicę, blok i miskę olejową wykonano ze stopów aluminium.

Dzięki nowej rodzinie jednostek napędowych oraz odmianie z napędem elektrycznym, nad którą pracują już inżynierowie Forda (auto trafić ma na amerykański rynek pod koniec przyszłego roku i będzie budowane w fabryce w Wayne w stanie Michigan), nowy focus ma być w swoim segmencie "globalnym liderem" w zużyciu paliwa i emisji CO2. O tym, czy stanie się tak w rzeczywistości przekonamy się w 2012 roku.

Zostań fanem naszego profilu na Facebooku. Tam można wygrać wiele motoryzacyjnych gadżetów oraz już niebawem... samochód na weekend z pełnym bakiem! Wystarczy kliknąć w "lubię to" w poniższej ramce.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Focus | Ford

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy