Reklama

"Skorpion" powraca

Na zbliżającym się salonie samochodowym w Genewie pojawi się fiat grande punto w wersji abarth.

Tym samym włoski koncern przywraca do życia swój legendarny już dział tuningowy.

Logo w postaci skorpiona pojawi się także na nowym fiacie 500, którego produkcja rozpocznie się wkrótce w Tychach.

W Genewie zaprezentowane zostanie grande punto abarth napędzane silnikiem benzynowym 1.4 turbo. Moc tej jednostki to 150 KM (przy 5500 obr/min). Na paliwie 98-oktanowym moc rośnie do 155 KM.

Na najmocniejszą wersję grande punto będziemy musieli jeszcze nieco poczekać. Abarth przygotuje specjalny zestaw, dzięki któremu moc silnika 1.4 turbo wzrośnie do 180 KM!

Tym samym włoska marka wraca do segmentu tzw. hot-hatch'ów. Jednak od razu warto dodać, że nie będzie miała tam łatwo, wśród konkurentów są przecież np. mocniejsi opel corsa OPC (192 KM) i clio renaultsport (200 KM).

Reklama

Moc topowej wersji grande punto abarth nie została dobrana przypadkowo. Jest ona dwukrotnie większa, niż w bazowym, 90-konnym punto, co stanowi nawiązanie do przeszłości. W 1958 roku fiat 500 napędzany był 13-konnym silnikiem, co pozwalało mu na osiągnięcie prędkości 85 km/h, zaś fiat 500 abarth dysponował mocą 26 KM o rozpędzał się do 118 km/h.

W Genewie Fiat zaprezentuje również grande punto abarth S2000. To rajdowy samochód, który ma startować w mistrzostwach Włoch. Napędzany jest wolnossącym, dwulitrowym silnikiem o mocy 270 KM przekazywanej na wszystkie koła. To auto stanowi rozwinięcie grande punto S2000, które mogliśmy zobaczyć również w Polsce, m.in. na rajdzie Magurskim.

Fiat powracając do marki Abarth dość wyraźnie zaznacza jej odrębność. Na samochodach sygnowanych wizerunkiem scorpiona nie znajdziemy bowiem loga Fiata!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: fiat | Fiat Grande Punto | skorpion

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy