Nowy tunel aeroakustyczny Mercedesa

Mercedes otworzył w Sindelfingen nowy tunel aeroakustyczny, zbudowany z myślą o dalszej optymalizacji aerodynamicznej i akustycznej aut spod znaku trójramiennej gwiazdy.

W ciągu 5 lat Mercedes zainwestował w budowę centrum technologicznego w Sindelfingen (tunel klimatyczny, aeroakustyczny i symulator) sumę 230 mln euro.
W ciągu 5 lat Mercedes zainwestował w budowę centrum technologicznego w Sindelfingen (tunel klimatyczny, aeroakustyczny i symulator) sumę 230 mln euro.Mercedes

Nowy tunel aeroakustyczny to jeden z elementów programu inwestycyjnego, realizowanego w zakładach w Sindelfingen. Obiekt dołącza do symulatora jazdy uruchomionego przed trzema laty, a także do działającego tu już tunelu klimatycznego. W budowie znajduje się jeszcze nowe centrum bezpieczeństwa pojazdów.

Im lepsza aerodynamika, tym niższy apetyt na paliwo

Od niemal 30 lat specjaliści Mercedesa w zakresie aerodynamiki biją kolejne rekordy. Debiutujący w 1984 roku typoszereg W124 (późniejsza Klasa E) stanowił aerodynamiczny przełom, osiągając współczynnik oporu powietrza Cd=0,29. Płaskie powierzchnie i charakterystyczne wyprofilowanie krawędzi tylnego pasa do dzisiaj pozostają wyznacznikami aerodynamicznego designu.

Dziś wystarczy przytoczyć przykłady modeli kompaktowych (Klasa A, Cd = 0,26), coupé (Klasa E Coupé, Cd = 0,24), limuzyn (Klasa E, Cd = 0,25), modeli sportowych (SL, Cd = 0,27) czy SUV-ów (ML, Cd = 0,32), które osiągają w swoich segmentach najniższe wyniki współczynnika oporu powietrza w historii. Światowy rekord należy z kolei do Mercedesa CLA w wersji BlueEFFICIENCY Edition (Cd = 0,22 i opór aerodynamiczny równy 0,49 m kw.).

Dotyczy to również najnowszej Klasy S, która ze współczynnikiem oporu powietrza Cd = 0,24 nie tylko poprawia wynik poprzedniczki o 0,02, ale i ustanawia nowy standard wśród limuzyn. Jeszcze lepszy wynik notuje model S 300 BlueTEC HYBRID (Cd = 0,23).

- Tak dobre rezultaty osiąga się zarówno dzięki zaawansowanym modyfikacjom konstrukcji pojazdu jako całości, jak i poprzez staranne dopracowanie szczegółów - wyjaśnia dr Teddy Woll, szef oddziału aerodynamiki. Im lepsza aerodynamika, tym niższe zużycie paliwa. - W europejskim cyklu pomiarowym (NEDC) poprawa współczynnika oporu powietrza Cd o 0,01 pozwala obniżyć średnie zużycie paliwa o 0,1 l/100 km, a podczas szybkiej jazdy autostradą - nawet o 0,4 l/100 km. Aby osiągnąć ten sam efekt z wykorzystaniem lekkich materiałów, trzeba by obniżyć wagę samochodu przynajmniej o 35 kg - dodał Woll.

Eliminacja zawirowań wiatru przynosi także korzyści w zakresie bezpieczeństwa i wygody. Ograniczenie unoszenia przekłada się na poprawę przyczepności, a redukcja szumów powietrza wpływa na podniesienie komfortu jazdy. I tu Mercedes ma się czym pochwalić: poziom hałasu w kabinie nowej Klasy S jest nie tylko bije poprzedniego mistrza w tym względzie - limuzynę Maybach, ale jest najniższy wszystkich oferowanych na rynku modeli.

Nowy tunel aeroakustyczny: pomiary do 265 km/h

Mercedes to pierwszy w historii producent samochodów używający własnego tunelu aerodynamicznego. Pierwszy pomiar na terenie obiektu w Stuttgart-Untertürkheim przeprowadzono 70 lat temu, 5 lutego 1943 roku. We wrześniu br. otwarto nowy tunel aeroakustyczny w Sindelfingen. Obiekt powstał w oparciu o model zastosowany po raz pierwszy w laboratorium badawczym w Getyndze. Po minięciu sekcji pomiarowej powietrze ponownie trafia do wentylatora o średnic 9 metrów i znów jest rozpędzane do prędkości 265 km/h.

Zanim strumień powietrza znów dotrze do części pomiarowej, przechodząc przez system dysz o powierzchni 28 m kw., jest prostowany i wygładzany w celu eliminacji niepożądanych turbulencji lub zawirowań. Służą do tego siatki i prostownice. Izolacja akustyczna pozwala na przeprowadzanie pomiarów poziomu hałasu opływającego powietrza na zewnątrz i wewnątrz pojazdu - nawet przy 140 km/h dźwięk powietrza przepływającego przez sekcję pomiarową jest cichy niczym szept.

Centralnym punktem 19-metrowej sekcji pomiarowej jest 90-tonowy taśmociąg/układ wagowy z talerzem obrotowym. Tunel wyposażono w 5-pasmowy układ symulujący drogę. Taśmociąg/układ wagowy został zintegrowany z talerzem obrotowym o średnicy 12 metrów, dzięki czemu testowane pojazdy mogą być także poddawane badaniom strumienia powietrza skierowanego pod kątem, pozwalającego na odwzorowanie bocznego wiatru. Układ pomiarowy o masie 26 ton pozwala inżynierom precyzyjnie rozmieścić wokół auta szereg czujników aerodynamicznych i mikrofonów.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas