Nio

Nio to chiński producent samochodów elektrycznych. /materiały prasowe
  • Data powstania:

    2014

  • Kraj:

    Chiny (ChRL)

Nio to chiński producent pojazdów elektrycznych specjalizujący się w segmencie aut osobowych, sportowych i SUV-ach. Firmę założono w 2014 roku, a jej główną siedzibą jest Szanghaj. 

Historia Nio

W drugiej połowie 2014 roku chiński businessman Wiliam Li postanowił zainwestować posiadany kapitał i stworzyć startup specjalizujący się w konstrukcji samochodów elektrycznych, sztucznej inteligencji oraz technologii autonomicznej. Milionerowi udało się nawiązać współpracę z wieloma firmami, m.in. Lenovo i Tencent. 

Pod koniec 2016 roku zadebiutowało pierwsze auto NextEV – EP9 z napędem elektrycznym. Na szanghajskich targach motoryzacyjnych chiński startup zaprezentował samochód z przeznaczeniem do codziennego użytku dla masowych odbiorców. Był to SUV ES8, a jego produkcja rozpoczęła się w 2018 roku. 

Chińska firma podjęła także decyzję o zmianie nazwy na Nio Inc. W 2021 r. na rynek wypuszczono zapowiadaną dwa lata wcześniej limuzynę ET7. Z okazji wyprodukowania stutysięcznego samochodu stworzono kolejny model – NIO ES8. W grudniu 2021 r. do produkcji trafił natomiast sedan – ET5. 

Warto zaznaczyć, że Nio nie działa jedynie na rynku azjatyckim. Ich samochody spotkać można na terenie wielu europejskich państw, przede wszystkim Norwegii, gdzie napęd elektryczny cieszy się dużym zainteresowaniem. Firma uzyskała ponadto pozwolenie na stworzenie sieci punktów ładowania i wymiany baterii samochodowych. 

Nio w Polsce


W naszym kraju nie ma jeszcze oficjalnego oddziału Nio. Chiński producent zapowiada jednak dalszą ekspansję, więc istnieje duża szansa na wprowadzenie na nasz rynek tej marki. Wprowadzenie elektrycznych aut stwarzałoby także solidne podstawy do rozbudowy sieci stacji ładowania i wymiany baterii. 

Popularne modele Nio

Linia produkcyjna Nio obejmuje samochody osobowe i SUV-y. Najpopularniejsze z nich to: ET5, ET7, ES8. 

Nio – inna działalność

William Li, zakładając swój startup, nie chciał koncentrować się jedynie na konstruowaniu i produkcji samochodów. Interesowały go także innowacyjne rozwiązania, bezpieczne dla środowiska zewnętrznego. Trzymając się przyjętych założeń, Li pozyskał inwestorów, którzy wsparli nowatorski koncept alternatywnego uzupełnienia energii elektrycznej. Nio udało się stworzyć już ponad 500 takich stacji na terenie Chin!

Wiadomości

Wideo